DSÖ Gazze’nin sağlık altyapısı ve hastaların durumunu değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dso gazzenin saglik altyapisi ve hastalarin durumunu degerlendirdi 3a3fe3b

Şara Zehra ÖZBEY, (DHA)- Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Filistin bürosu, Gazze’de sağlık hizmetlerinin eksikliğine ilişkin bugün açıklama yaparak bölgenin genel sağlık durumunu değerlendirdi. DSÖ, Gazze’ye savaş öncesinde günlük 500 TIR’ın girdiğini ancak 21-30 Ekim arasında toplamda sadece 143 TIR’ın girdiğine dikkat çekti.  
DSÖ Filistin bürosu, bugün Gazze’de 7 Ekim’den bu yana yaşanan sağlık hizmeti eksikliğine dikkat çekerek bölgenin tıbbi tablosunu ortaya koydu. DSÖ paylaştığı grafikte, saldırı öncesinde de sağlık hizmeti problemleri yaşayan Gazze’de kanser, şeker, kalp ve ruh sağlığı sorunları olan hastaların ilaç sıkıntısının arttığını ve sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını belirtti. DSÖ, Gazze için insani yardım malzemelerinin (yakıt, su, gıda, tıbbi malzeme) sağlanması ve hastaların tahliye edilmesi çağrısını yineledi. ​DSÖ, 7 Ekim’den önce ‘günlük 500 insani ve tıbbi yardım’ içeren TIR’ın girdiğini belirterek 21-30 Ekim arasında ise toplamda sadece 143 TIR’ın girdiğini ifade etti.
HASTANELERDE HİZMET VERMEK GİDEREK ZORLAŞIYOR
DSÖ, hizmet verebilen hastanelerin kapasitesinin giderek azaldığını vurgulayarak tıbbi malzeme ihtiyacının arttığını ifade etti. İlaç stoku ile ilgili “Temel ilaçların 7 Eki̇m’den önce bi̇r aydan daha az stoku kalmıştı” denildi. Paylaşılan grafikte, “Birinci basamak sağlık tesislerinin yalnızca üçte biri çalışır durumdayken, açık kalan hastanelerin yüzde 66’sında büyük kayıplarla başa çıkabilmek için hizmetler önemli ölçüde azaldı” ifadeleri yer aldı.
Grafikte yer alan verilere göre, Gazze’de her yıl sağlık hizmetlerine erişmesi gereken 122’si çocuk olmak üzere 2 bin kanser hastası,1000 böbrek hastası, 60 bin şeker hastası, 45 bin akciğer hastası ve 485 bin ruh sağlığı problemi yaşayan hastanın olduğu belirtti. Gazze’de saldırı öncesinde sağlık hizmetine erişimin halihazırda zor olduğunu ve her gün 100 hastanın Gazze dışından sağlık hizmeti alabildiğini vurgulayan DSÖ, saldırılarla birlikte bu imkanın ortadan kalktığını kaydetti. 
DSÖ, kanser hastaları için tedavi sağlayan Türk-Fİlistin Dostluk Hastanesi’nin saldırı öncesinde yakıt azlığı nedeniyle kapanmakla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. 

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI