Avustralya, bir Çin destroyerinin dalgıçlarını hafif yaraladığını duyurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

avustralya bir cin destroyerinin dalgiclarini hafif yaraladigini duyurdu ce590ad

Beril SÖNMEZ, (DHA) – Avustralya Savunma Bakanlığı, bir Çin destroyerinin uluslararası sulardaki Avustralya savaş gemisine uyarılara rağmen yaklaşıp o sırada suda bulunan Avustralyalı donanma dalgıçlarına zarar verdiğini açıkladı. Bakanlık, Çin destroyerinin su altındaki dalgıçlara yakın mesafeden sonardan ses darbesi gönderdiğini belirtti.   
Avustralya Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada Avustralya donanmasına ait Toowoomba adlı fırkateynin 14 Kasım’da Japonya münhasır ekonomik bölgesindeki uluslararası sularda pervanelerine dolanan balıkçı ağlarını temizlemek için durduğunu ve o sırada, bir Çin destroyerinin yaklaştığını belirtti. Toowoomba’nın normal deniz kanallarından uluslararası kabul görmüş sinyalleri kullanarak dalış operasyonları yürüttüğüne dair mesajlar yayınladığını ifade eden Bakanlık, DDG-139 borda numaralı Çin savaş gemisinin uyarı mesajlarına rağmen daha da yaklaştığını kaydetti.    
‘GÜVENLİ OLMAYAN VE PROFESYONELLİĞE AYKIRI BİR DAVRANIŞ’
Açıklamada, Çin savaş gemisinin gövdeye monteli sonarını Avustralyalı dalgıçların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde çalıştırdığı ve üzerlerine sonardan ses darbesi gönderdiği vurgulanarak “Bu güvenli olmayan ve profesyonelliğe aykırı bir davranıştır” denildi. Avustralya Savunma Bakanlığı, “Dalgıçların sudan çıktıktan sonra yapılan tıbbi değerlendirmeler, muhtemelen Çinli destroyerden gelen sonar darbelerine maruz kalmaları nedeniyle hafif yaralandıklarını tespit etti” dedi.
SONAR SES DARBESİ
Aktif sonarlar, hedefe ses dalgaların gönderilmesi ve geri alınması prensibine göre çalışan su altı tespit ve konumlandırma araçlarıdır. Su altına gönderilen ses dalgaları nesne ve canlılara çarparak sonara geri döner ve sonar nesnenin uzaklığı, boyutları, neden yapılma olduğuna dair bilgileri ölçer. Yüksek frekanslı sonar ses darbesi titreşimleri, yakın mesafede canlıların duyma organlarına zarar verebilir veya akciğerlerinde yırtılmaya neden olabilir.     

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI