2022’de orijinal ilaçların depocuya satış fiyat ortalaması 4 bin 265 lira olarak açıklandı

featured
#image_title
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılı Detaylı İlaç Listesi Analizi yayımlandı

İSTANBUL, (DHA) – Türkiye’nin ilaç piyasasındaki değişimlerini değerlendiren ECONiX Araştırma, Aralık 2022 itibarıyla aktif ürünler listesinde bulunan 8 bin 698 ilacı incelediği 2022 Yılı Detaylı İlaç Listesi Analizi’ni yayımladı. Raporda Türkiye’de ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan ülkeler ve global çapta ilaçların depolara satış fiyatları aktarıldı. Buna göre 2022’de orijinal ilaçların depocuya satış fiyat ortalaması 4 bin 265 lira olarak açıklandı. Jenerik ilaçların depocuya satış fiyat ortalamasının da 586 lira olduğu belirtildi.

2022 Yılı Detaylı İlaç Listesi Analizi’nde 2 bin 706 orijinal ve 5 bin 992 jenerik ilaç incelendi. İlaçların orijinal ve jenerik olma durumları haricinde depocuya satış fiyatları ve referans alınan bölgelerin sektörel haritası analiz edilen diğer önemli unsurlar oldu.

Araştırma kapsamında aktif ürünler listesinde incelenen ilaçlarda iki farklı kriterin temel alındığını ifade eden araştırma ekibinden ve raporun araştırmacılarından Uzman Ekin Begüm Karahan “Türkiye’de 2004’ten bu yana ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans ülke sistemi kullanılıyor. Bu sistemde, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği en az 5, en fazla 10 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin ilaç fiyatları karşılaştırılarak en düşük fiyat esas alınıyor. Raporumuzda incelediğimiz ilaçlarda orijinal ve jenerik ürünler olarak iki farklı kategorimiz bulunuyor” dedi.

“İLAÇ FİYATLANDIRILMASINDA ÖNE ÇIKAN BİR ÜLKE YOK”

Yine araştırma ekibinden eczacı Yaren Erkut ise “Türkiye’nin orijinal ilaçların fiyatlandırmasında tek bir ülkenin üstünlüğü gözlenmemektedir.ö ifadelerini kullandı. Raporda Türkiye’de ilaçların yüzde 21’lik oranla Yunanistan’ı referans aldığı kaydedilirken bunu yüzde 16 ile Fransa, yüzde 12 ile İtalya ve İspanya’nın takip ettiği gözlendi. Jenerik ilaçların fiyatlandırılmasında ise benzer bir tablo görüldü. Öte yandan Almanya ve İsviçre gibi resmi referans ülkeler arasında yer almayan ülkelerinde ilaç fiyatlandırmasında önemli bir rol oynadığı ortaya kondu. Globale bakıldığında ise hem orijinal hem de jenerik ilaçların depocuya satışında en yüksek fiyat ortalamasıyla ilk sırada İsviçre yer alırken, Portekiz ise en düşük fiyat ortalamasına sahip ülke olarak konumlandı” diye konuştu.

Yönetim Ekibinden Dr. Güvenç Koçkaya da “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ilgili mevzuat kapsamında düzenlenen ve yayınlanan Detaylı İlaç Listesi, her yıl ilaçların listeye dahil edilmesi, çıkarılması, referans ülke ve fiyat değişikliği, sabit kur değişimi gibi nedenlerle güncelleniyor. Her hafta cuma, gün sonu yayınlanan listede düzenli değişiklikler yapılıyor. ECONiX Araştırma olarak biz de haftalık ve günlük değişimleri takip ediyoruz. Böylece Türkiye ilaç piyasasında yaşanan değişimleri değerlendirirken, yetkililere ve sektör paydaşlarına önemli çıktılar sunuyoruz. Tıbbi malzeme, sağlık hizmet sunucuları, pazara erişim, sağlık ekonomisi, medikal ve iş geliştirme gibi alanların dışında, ihtiyaca uygun araştırma, analiz ve danışmanlık hizmetlerimizle sektör paydaşlarının pazar yaklaşımlarını benimseyecek ve sağlık ekonomisine ışık tutacak raporlar hazırlıyoruz. 2022 Yılı Detaylı İlaç Listesi Analizi’nin de faydalı olmasını diliyoruz”  ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI