Müze Müdürü, LGBT içerikli sergide yasaya uymadığı için görevden alındı  

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

muze muduru lgbt icerikli sergide yasaya uymadigi icin gorevden alindi 27f8758

Beril SÖNMEZ, (DHA) – Macaristan Ulusal Müze Müdürü Simon Laszlo, LGBT içerikli bir sergiye kanuna göre 18 yaş altı kısıtlama getirmediği için görevinden alındı. Laszlo, dün yaptığı açıklamada sergiye 18 yaş altı kısıtlama getirdiğini savundu.
Macaristan Ulusal Müze Müdürü Simon Laszlo, müzenin LGBT bireylerin fotoğraflarının yer aldığı World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafı) sergisine ev sahipliği yaptığını ancak bu serginin, LGBT içeriklerin 18 yaş altı çocukların erişimine yasaklanması kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını duyurdu.
Laszlo dün yaptığı açıklamasında Macaristan Kültür Bakanı Janos Csak’ın kendisini ‘çocukları koruma kanuna’ muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını belirterek “Kararı kabulleniyorum ancak kabul edemem. Müze, World Press Photo sergisinden görselleri sunarak herhangi bir yasayı kasıtlı olarak ihlal etmemiştir” dedi.
Laszlo, Kültür Bakanlığı’nın kendisine gönderdiği bir önceki yazısında “Macaristan Ulusal Müzesi’nin yasaları kasıtlı olarak ihlal ettiğini gösteren herhangi bir durum söz konusu olmadığı” ifadelerinin yer aldığını ve kendisinin de derhal önlem alarak bahsi geçen sergiye kısıtlama getirdiğini vurguladı. Laszlo açıklamasında ayrıca “Dört çocuklu bir baba ve büyükbaba olarak, çocuklarımızın benden veya yönettiğim kurumdan korunması gerektiği fikrini kesinlikle reddediyorum” ifadelerini kullandı.
SÖZ KONUSU YASA
Macaristan’da 2021 yılında yürürlüğe giren yasaya göre 18 yaş altı çocukların, LGBT içerikli ve cinsiyet değişikliğini teşvik eden materyallere erişimi yasaklanmıştır.   

FOTOĞRAFLI  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI