Bakan Bolat: Almanya ile ticaret hacmimizin 50 milyar doları aşmasını bekliyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bakan bolat almanya ile ticaret hacmimizin 50 milyar dolari asmasini bekliyoruz ee44e45

Rukiye MEYVECİ-Samet ÖKSÜZ/ANKARA, (DHA)- TİCARET Bakanı Ömer Bolat “2022 yılında Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacmi, 45 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar dolar seviyesini aşmasını bekliyoruz” dedi.
Bakan Bolat, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile Türkiye- Almanya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK/JETCO) 4’üncü Dönem Toplantısı’na ilişkin protokol imzaladı. Bakanlıkta basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Bolat ile mevkidaşı Habeck, basın açıklaması yaptı. Almanya ve Türkiye’nin tarihsel olarak iki dost ve müttefik ülke olduklarını belirten Bolat “Almanya’daki Türk kökenli vatandaşlarımız ikili ilişkilerimizi zenginleştiren başlıca faktörlerdendir. Almanya ile Türkiye arasındaki politik olarak üst düzeydeki ilişkilerin önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerimize olumlu yansımaları olacağına inancımız tamdır. 2022 yılında Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacmi, 45 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar dolar seviyesini aşmasını bekliyoruz. Ülkemizde 8 binden fazla Alman sermayesine sahip ya da Alman sermayesi ortaklığıyla kurulmuş şirketler faaliyet göstermektedir. 2022 yılı sonu itibarıyla Almanya’nın ülkemizdeki doğrudan yatırımları, 23 milyar 100 milyon dolar düzeyini aşmıştır. Yeni fırsatlar meydana getirerek karşılıklı ticarette iş birliğini ve yatırımlarımızı daha fazla arttırabileceğimize inanıyoruz. Ülkemiz ile Almanya arasındaki ekonomi ve ticaret ortak koordinasyon mekanizması kapmasında Türkiye ve Almanya’nın üst düzey özel sektör temsilcileri, özel sektör çatı kuruluşları ve firma temsilcileri de ETOK/JETCO toplantımıza katılım sağlamış ve katkılarını sunmuşlardır” dedi.
Bolat, mevkidaşı Habeck ile karşılıklı imzaladıkları ETOK protokolü ile iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda derinleştirmeye yönelik mutabakatı kayda geçirdiklerini belirtti. ETOK 5’inci toplantısı ise gelecek yıl Berlin’de gerçekleştirilecek. (DHA)

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI