Antalya’da Ay’ın rengi, 1 dakikada griden maviye dönüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sökmen BAYKARA/ANTALYA, (DHA)-  AY’ın dünyaya en yakın konumda olduğu ve normalden daha parlak gözlendiği ‘Mavi Ay’ gökyüzünde zirveye ulaşarak, en parlak ve büyük haliyle gözlendi. Antalya’da saat 03.47’de gri olarak gözlenen Ay’ın rengi, 1 dakika sonra maviye dönüştü.
Antalya’da, Ay’ın dünyaya en yakın konumda olduğu, ‘Mavi Ay’, gökyüzünde güzel görüntü oluşturdu. Gök bilimciler tarafından bir takvim ayında yaşanan ikinci dolunay olarak; Mavi Ay şeklinde tanımlanan nadir doğa olayı, ilgiyle izlendi. Ay’ın eşsiz görüntüsünü izleyenler, o anları kaydetti. Saat 03.47’de gri olarak gözlenen Ay’ın rengi, 1 dakika sonra maviye dönüştü.
Ağustos ayının ilk dolunayı 1 Ağustos’ta gerçekleşirken, 30 Ağustos’ta ortaya çıkan ikinci tam süper Ay, Mavi Ay olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte ‘Mavi Ay’ aslında mavi renkte olmamakla birlikte bu terim, bir ay içinde ikinci dolunayı ifade ediyor. Normalde süper Ay’lar ortalama bir dolunaydan yaklaşık yüzde 16 daha parlak ve yüzde 7 daha büyük görünüyor. (DHA)

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI