YÖK: Türkmenistan ile ortak diploma programları açılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yok turkmenistan ile ortak diploma programlari acilacak f495e87

Doğa Başak ÖZTÜRK/ ANKARA, (DHA)- YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) ve Türkmenistan Eğitim Bakanlığı arasında yapılan mutabakat kapsamında, Türkiye ve Türkmenistan’da ortak diploma programları açılarak lisans ve lisansüstü programlara öğrenci kabul edilecek.
YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un 26 Ekim’deki Türkiye ziyaretinde YÖK Başkanı Erol Özvar ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşmede, yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliği yapılması amacıyla mutabakat zaptı imzalandı. Bu kapsamda, iki ülkenin üniversiteleri arasında akademik ve bilimsel alanlarda iş birliklerinin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Belirli programlarda öğrenci, öğretim görevlisi ve araştırmacıların eğitim ve staj hareketliliğinin, kısa süreli araştırma programlarına katılımlarının desteklenmesi ve eğitim materyalleri değişimi, ortak çalıştaylar, konferanslar, seminerler ve karşılıklı üniversite ziyaretlerinin planlanmasında da mutabakat sağlandı. 
YÜKSEKÖĞRETİM ORTAK DAİMİ KOMİTESİ KURULACAK
Türkiye ve Türkmenistan’ın yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlardaki değişimler hayata geçirilecek, iki ülke üniversiteleri arasında dijital eğitim ve araştırma geliştirme alanlarında iş birliği mümkün hale gelecek ve ortak diploma programları açılacak. Taraflar mevzuatları çerçevesinde birbirlerinin yükseköğretim kurumlarına lisans ve lisansüstü düzeylerde öğrenci gönderebilecek. Derece ve diplomaların tanınmasına yönelik işlemlerde gerekli çalışmalar yapılacak. İş birliği planlarının birlikte geliştirilmesi, çalışmaların uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla da Yükseköğretim Ortak Daimi Komitesi kurulacak.
Öte yandan; Türkmenistan uyruklu öğrenciler, Türkiye’de ön lisans programlarında en çok ilk ve acil yardım, bankacılık ve sigortacılık, muhasebe ve sergi uygulamalarını tercih ediyor. Lisans programlarında tarih, hemşirelik ve sınıf öğretmenliği, yüksek lisansta tarih, doktorada ise uluslararası ilişkiler ve tarih öne çıkıyor. İmzalanan mutabakat zaptıyla tercih edilen bölüm sayısının da çeşitlenmesi bekleniyor. (DHA)

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI