1. Haberler
  2. Son Dakika
  3. Üniversite girişimcilik merkezinin desteklediği girişimler 12 ayda 3 milyon dolara yakın yatırım aldı

Üniversite girişimcilik merkezinin desteklediği girişimler 12 ayda 3 milyon dolara yakın yatırım aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

universite girisimcilik merkezinin destekledigi girisimler 12 ayda 3 milyon dolara yakin yatirim aldi 074f5b3

İSTANBUL, (DHA)- Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi KWORKS, 2023’te 20 girişimi desteklerken, desteklediği girişimlerinin 12 ayda yaklaşık 3 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 

Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi KWORKS, 2023 Demo Günü’nü Şişli’deki yerleşkesinde gerçekleştirdi. Yıl boyunca yürütülen hızlandırma ve ön hızlandırma programlarına 20 girişim katılırken, 2024 yılı için de başvurular açıldı. Programa başvuruların 31 Ocak’a kadar devam ettiğini söyleyen KWORKS Direktörü Dr. Mahmut N. Özdemir, “Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi olarak, her hızlandırma programı döneminin sonunda gerçekleştirdiğimiz Demo Günü etkinlikleri, hem KWORKS girişimlerinin yıllık gelişim süreçlerini ekosistemle paylaştığı, hem de yeni yıl çağrılarının başladığı etkinlikler oluyor. Bu yıl Meetgate, Pdmechanics, DeepSent, Imperium, Airdub, Ubicro, Boly, Renium, Materix, Oxodes, Phoyer, Apollon Engine, Event DAO, Müvekkil ve Patron olsam adlı girişimlerimiz sunumlarını yaptıktan sonra, yatırımcı, mentor, iş insanları ve sektör uzmanlarıyla bir araya gelme fırsatı buldu” dedi. 

“SAĞLADIĞIMIZ DESTEKLERLE 15 GİRİŞİM SOMUT BAŞARILAR ELDE ETTİ” 

9’uncu dönemi sona eren KWORKS Hızlandırma Programı kapsamında bu yıl toplam 20 girişimin desteklendiği ifade eden Dr. Özdemir, “KWORKS girişimleri program dönemi boyunca pilot proje, ürün lansmanı, hibe desteği, ilk satışlarını yapma, kullanıcı sayısı artırma ve tohum öncesi yatırım toplama gibi farklı hedefler içinden, iş modellerine ve aşamalarına göre seçtikleri hedeflere odaklandık. Sağladığımız desteklerle 15 girişim somut başarılar elde etti. Bu girişimlerden dokuzu gelir yaratan girişimler, üçü ise program dönemi içinde ilk faturalarını kesti. Altı girişim, cirolarını artırarak gelir elde etmeyi sürdürürken 11 girişim, program dönemi içinde kurumsal bir şirketle pilot çalışma, ortak iş geliştirme ve ortak ürün geliştirme odağında iş birliği yaptı. KWORKS’23 Demo Day’de yer alan girişimlerin sunumlarına internet sitemizden ulaşılabiliyor” ifadelerini kullandı. 

“FARKLI ODAKLARDA ÇALIŞAN VE DERİN TEKNOLOJİDEN YARARLANAN 20 GİRİŞİME DESTEK OLDUK” 

Bu yıl Demo Günü’nde sunum yapan 15 girişimden Pdmechanics ve Oxodes’in yakın zamanda yatırım turu kapattığını belirten Dr. Özdemir, “KWORKS olarak bu yıl da yapay zeka destekli seslendirme teknolojilerinden yapay zekayla telifsiz içerik üretimine, NFT tabanlı biletleme hizmetlerinden, insan kaynakları ihtiyaçları için yapay zeka uygulamalarına, endüstriyel montaj ve kalite kontrol hata tespitinden dijital dönüşüm çözümlerine, farklı odaklarda çalışan ve derin teknolojiden yararlanan 20 girişime destek olduk. Ayrıca 2023, KWORKS mezunu girişimlerden üçünün yatırım turunu kapattığı bir yıldı. Son 12 ay içinde yatırım turu kapatan aktif dönem ve mezun KWORKS girişimlerinin sayısı 7, toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 3 milyon dolar oldu” diye konuştu. 

2024 PROGRAMI BAŞVURULARI 31 OCAK’A KADAR DEVAM EDİYOR 

Girişim hızlandırma programlarıyla teknoloji girişimlerinin ürün geliştirmelerine, pazar doğrulamalarına, müşterilerini artırmalarına ve ilk yatırımlarını almalarına yardımcı olacak altyapı, eğitim, birebir uzman desteği ve iş ağını sağladıklarını kaydeden Dr. Özdemir, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 

“KWORKS’24 başvuruları Demo Day ile birlikte başladı, 31 Ocak’a kadar internet sitemizden devam edecek. Uzun yıllara dayanan girişim destekleme deneyimimiz, güçlü ekibimiz, geniş mentor ağımız ve sağladığımız ayrıcalıklarla girişimcilerin büyümek için ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyoruz. Her yıl olduğu gibi, tohum öncesi veya tohum yatırım turuna hazırlanmak isteyen teknoloji tabanlı girişimlerle beraber çalışmayı dört gözle bekliyoruz. KWORKS Hızlandırma Programı’nın 2024’ün sonunda tamamlanacak onuncu döneminde de Türkiye girişimcilik ekosistemine katkıda bulunacak yeni iş fikirlerini başarıya ulaştıracağımıza inancımız tam.” 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI