Turkcell, topladığı 32 ton tekno atıkla çocukların eğitimine destek verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

turkcell topladigi 32 ton tekno atikla cocuklarin egitimine destek verdi d1e7b1e

İSTANBUL, (DHA)- Turkcell, dört yıldır sürdürdüğü tekno atık projesiyle hem çevrenin korunmasına destek verdiğini hem de yüzlerce çocuğun eğitimine katkı sağladığı duyurdu. Konuyla ilgili konuşan Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, “Bugüne kadar sadece evlerden mağazalarımıza getirilen elektronik atık miktarı 32 tonu buldu. Bu atıkların dönüşümünden sağlanan gelirle ise yüzlerce öğrencinin nitelikli eğitimine katkı sağladık” dedi. 

Bilişim teknolojileri atıklarını azaltmak için çalışmalarını sürdüren Turkcell, 14 Ekim Uluslararası Elektronik Atık Günü öncesinde tekno atık geri dönüşümünün önemine dikkat çekerek, ‘Eğitime Dönüştür’ kampanyasının çıktılarını paylaştı. Yaklaşık 4 yıl önce başlatılan proje kapsamında evlerden Turkcell mağazalarına getirilen 32 ton tekno atık geri dönüşüme kazandırıldı. Turkcell, atıklardan sağlanan gelirle yüzlerce çocuğun nitelikli eğitimine destek olduğu belirtti. Tekno atık projesiyle Turkcell, eğitime destek olma motivasyonunu sağlarken, zehirli maddelerin e-atıklar üzerinden toprağa karışmasını engelliyor, kaynakların verimli kullanımını sağlayarak ‘şehir madenciliğine’ de katkı sağladığını da belirtti. Turkcell’den Uluslararası Elektronik Atık Günü’nde; “Haydi Türkiye! Tekno Atık geri dönüşüm seferberliğine katıl, kaynakları verimli kullan, nitelikli eğitime destek ol” çağrısı da yapıldı. 

“TÜRKİYE’DE E-ATIKLARIN YÜZDE 7’Sİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” 

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, e-atık konusunun önemini vurgulayarak “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya genelinde her yıl yaklaşık 53,6 milyon ton elektronik atık ortaya çıkıyor. Ancak bunların yüzde 83’ü halen toplanmıyor. Türkiye’de ise geri dönüştürülen e-atıkların oranı sadece yüzde 7. Biz Turkcell olarak e-atık tsunamisine ‘Eğitime Dönüştür’ projemizle dalgakıran olmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar sadece evlerden mağazalarımıza getirilen elektronik atık miktarı 32 tonu buldu. Bu atıkların dönüşümünden sağlanan gelirle ise yüzlerce öğrencinin nitelikli eğitimine katkı sağladık. ‘Eğitime Dönüştür’ kampanyası çevresel kazanımının yanında eğitime destek olmak açısından da önemli. Millî Eğitim Bakanlığı ile okullarda bu konuda eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca mağazalarımızdaki personellerimizi de bu konuda eğiterek müşterilerimizi bilgilendirmelerini hedefliyoruz. Her yıl sonu yaptığımız gibi önümüzdeki günlerde de toplama noktalarımıza tekno atık getirene hediye çeki kampanyamıza devam edeceğiz” dedi. 

“BİLİNÇSİZ BERTARAF EKOSİSTEME ZARAR VERİYOR” 

Elektronik atıkların usulüne uygun olmayan yollardan geri dönüştürülmesinin kamu sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ettiğini vurgulayan Ergenekon, “Elektronik ürünlerin içinde baryum, cıva ve bazalt gibi insan sağlığına ve çevreye büyük zararlar verme potansiyeli olan çok sayıda madde dünya genelinde özellikle toprakta meydana gelen kirliliğin önemli bir sebebi. Ayrıca uygunsuz bertaraf sonucu ortaya çıkan sera gazları ve ozon tabakasını incelten maddeler, iklim değişikliği ve ozon tabakası üzerindeki olumsuz etkiyi de tetikliyor” diye konuştu. 

“ELEKTRONİK ATIKLARIN TİCARİ DEĞERİ 62 MİLYAR DOLAR” 

Dünyadaki e-atık sürecinin kötü yönetimi nedeniyle döngüsel ekonomi için büyük bir fırsatın kaçırıldığını da belirten Ergenekon, şöyle konuştu:  

“Her yıl ortaya çıkan elektronik atıkların ticari değeri 62 milyar dolara karşılık geliyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre 2050 yılında yıllık elektronik atık miktarının 120 milyon ton olacağı öngörülüyor. Türkiye’de ortaya çıkan elektronik atık miktarı ise 500 bin tonu geçmiş durumda. Kullanım ömürleri çok uzun olmadığı için cep telefonları elektronik atıkların en büyük bölümünü oluşturuyor.” 

“BİST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’NDE İLK 10’DAYIZ” 

Firmalara sürdürülebilirlik ve iklim krizi noktasında da önemli görevler düştüğünü belirten Ergenekon, şöyle devam etti:  

“Türkiye’nin teknoloji devi olarak sürdürülebilirliği bilimle harmanladık. Türkiye’de Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi) hedef onayını alan ilk ve tek telekomünikasyon firmasıyız. 2030’a kadar doğrudan ve dolaylı karbon ayak izini ifade eden Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızı yarıya indirmeyi; tüketicilerin edindiği ürünlerden kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarını ise yüzde 25 azaltma taahhüdümüzle iklim krizinin etkilerini en aza indirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Telekomünikasyon sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek, İklimle İlgili Finansal Beyan Görev Gücü (TCFD) tavsiyeleriyle risklerimizi ve fırsatlarımızı belirledik. Bu vizyon, yatırımlarımızı bütünsel şekilde yönlendiriyor ve bizi gerçek anlamda sürdürülebilir bir şirket yapıyor. Ayrıca Turkcell olarak, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ilk 10 bileşen şirket arasında yerini alan tek telekomünikasyon şirketiyiz. BİST Sürdürülebilirlik 25 şirket listesinde de yer almaya devam ediyoruz.” 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI