‘Tercihim Türkçe Projesi’ ile Rumen öğrenciler Türkçe öğrenecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

tercihim turkce projesi ile rumen ogrenciler turkce ogrenecek e393c77

ANKARA, (DHA) – YUNUS Emre Enstitüsü, Romanya’daki devlet okullarında ‘Tercihim Türkçe Projesi’ sayesinde Rumen öğrencileri Türkçe ile buluşturmayı hedefliyor.

Yunus Emre Enstitüsü, ‘Tercihim Türkçe Projesi’ için çalışmalarını başlattı. Kültür merkezi bünyesindeki Türkçe kurslarının yanı sıra kamu çalışanlarına ‘Türkçe Öğretimi Projesi’ ile Romanya’da üst düzey devlet memurlarına da Türkçe kursları vererek yaklaşık 5 bin kişinin Türkçe ile tanışmasını sağlayan enstitünün yeni hedefi, Romanya’daki devlet okullarında ‘Tercihim Türkçe Projesi’ sayesinde Rumen öğrencileri Türkçe ile buluşturmak. 10 farklı ülkede başarıyla sürdürülen Tercihim Türkçe Projesi, 2011 yılından beri aldığı olumlu geri bildirimlerle başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Tercihim Türkçe Projesi ile okullarda Türkçe öğretiminin yanında düzenlenecek etkinlikler aracılığıyla iki ülke ve iki kültür arasındaki samimiyetin eğitim yoluyla da artırılması hedefleniyor. Projenin devamında Tercihim Türkçe Projesi’nin bir alt kolu olan Kardeş Okul Projesi de hayata geçirilerek Romanya ve Türkiye’deki ‘kardeş’ okulların öğrenci, öğretmen ve okul idarecileri birbirlerinin okulunu ziyaret ederek dilini ve kültürünü karşılıklı olarak yerinde tanıma imkânı bulacak.

6 OKUL PROTOKOL İMZALANDI

Romanya’nın köklü okulları tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Tercihim Türkçe Projesi Bükreş’teki uygulanma alanını genişletiyor. Dante Alighieri Lisesi, Titu Maiorescu Lisesi, Sfantul Andrei, 103 Numaralı Ortaokul, Uruguay Ortaokulu ve Adrian Paunescu Ortaokulu ile imzalanan Tercihim Türkçe Projesi protokolleri töreninde konuşan Yunus Emre Enstitüsü Romanya Müdürü Mustafa Yıldız, “Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkiye’ye karşı bu kadar ilgi ve alaka besleyen Rumen dostlarımıza dilimizi de öğreteceğiz. Romanya’da Türkçe, soydaşlarımız arasında ana dil olarak öğrenilmeye devam ediyor. Yunus Emre Enstitüsü olarak bizler bütün Romanya’yı kapsayacak olan Tercihim Türkçe Projesi ile devlet okullarında Türkçenin herkes tarafından seçilebilecek seçmeli dil dersi olması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başlayacak bu proje ile isteyen herkes kendi okulunda Türkçe öğrenecek. Bazı okullarda ise zorundu dil dersi de olacak. Böylelikle ilk defa Avrupa Birliği’nde Türkçe seçmeli ders olmuş olacak” dedi.

Adrian Paunescu Ortaokulu Müdiresi Virginia Alexe ise projeye katılmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Bugün bu protokolle okulumuzda Yunus Emre Enstitüsü ile Tercihim Türkçe Projesi’yle Türkçeye ‘merhaba’ diyeceğiz. Öğrencilerimiz ve sizlerle bu heyecanı ve mutluluğu paylaşıyoruz” diye konuştu.

Bükreş’teki farklı okullarla da imzalanacak olan protokollerle projenin öncelikle Bükreş özelinde 600 öğrenciyle, sonrasında ise Romanya genelinde binlerce öğrenciyle yaygınlaştırılması planlanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI