‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesi 10 sınıfa ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bu atiklar kod yaziyorprojesi 10 sinifa ulasti f8317fb

İSTANBUL, (DHA)- Vodafone, 5 yıl önce hayata geçirdiği ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesinde Kahramanmaraş ve Hatay’da 2 kodlama sınıfı daha açarak toplam 10 sınıfa ulaşıldığını açıkladı. 

Vodafone, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 5 yıl önce başlattığı ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesini ülke genelinde yaygınlaşıyor. Projeyle elektronik atıkları kodlama sınıfına dönüştüren ve bugüne kadar Mardin, Samsun, Adana, Gaziantep, Bingöl, Çanakkale, Uşak, Bursa’da kodlama sınıfları açan marka, bu illere Kahramanmaraş ve Hatay’ı da ekleyerek toplam 10 sınıfa ulaştı.  

“ELEKTRONİK ATIKLARIMIZIN YÜZDE 100’ÜNÜ GERİ DÖNÜŞTÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ” 

Konuyla ilgili olarak Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, “Amaç odaklı bir şirket olarak, çevreye karşı sorumluluk taşıdığımıza inanıyor ve çevresel etkimizi en aza indirmek için çalışıyoruz. 2025’e kadar şebeke kaynaklı elektronik atıklarımızın yüzde 100’ünü yeniden kullanmayı, yeniden satmayı veya geri dönüştürmeyi hedefliyoruz. 2022-23 mali yılında faaliyetlerimiz sonucu ortaya çıkan e-atıkların yüzde 99’unu geri kazanım ve geri dönüştürme yoluyla ekonomiye kazandırdık. ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesiyle de e-atıkları topluyor ve bu atıkların lisanslı geri dönüşüm firması tarafından geri dönüştürülmesini sağlıyoruz. Geri dönüşümden elde edilen ekonomik gelirle de kodlama sınıfları açıyoruz. Depremden etkilenen illerimiz arasında yer alan Kahramanmaraş ve Hatay’da açtığımız yeni sınıflarla ülke genelinde toplam 10 sınıfa ulaştık. Firma olarak, e-atıkları artı değere dönüştürmeye, böylece hem sosyal hem de çevresel etki yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

22 TONU AŞKIN E-ATIK GERİ DÖNÜŞTÜRÜLDÜ 

Vodafone, eğitime destek olma ve e-atıkların çevresel etkilerini azaltma hedeflerini harmanladığı ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesiyle, çalışanlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin evlerinden getirdiği e-atıkları topluyor ve lisanslı geri dönüşüm firması Akademi Çevre tarafından geri dönüştürülmesini sağlıyor. Geri dönüşümden elde edilen ekonomik gelirle, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle yürütülen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında okullarda kodlama sınıfı kuruluyor. Proje kapsamında 22 tonu aşkın e-atık geri dönüştürülürken, yaklaşık 10 bin çocuğun hayatına dokunuldu. 

53 KURUMDAN VE VODAFONE MAĞAZALARINDAN DESTEK 

‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesine 2020 yılından bu yana kurumlar da destek veriyor. İş ortağı kurumlar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Ordu, Kütahya, Batman, Tokat, Sakarya, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Samsun, Tekirdağ ve Giresun’da bulunan ofis ve fabrikalarında binlerce çalışanın desteğiyle e-atık topluyor. Projeye destek veren toplam kurum sayısı 53’e ulaştı. Çevreci ve sürdürülebilir bir kimlik kazandırılan yeni nesil Vodafone Mağazaları da projeye dahil edildi. Böylece, bugüne kadar çalışanlarının ve kurumsal iş ortaklarının desteğiyle sürdürülen projeye müşterilerin de katılması sağlandı. 

HANGİ ATIKLAR TOPLANIYOR? 

‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesi kapsamında artık kullanılamaz durumda olan bilgisayarlar, tabletler, yazıcılar, cep telefonları, klavyeler, fareler, şarj cihazları, sunucular, kameralar, müzik çalarlar, kablolar, uzaktan kumandalar, elektrikli süpürgeler, dikiş makineleri, saç kurutma makineleri, kahve makineleri, elektrikli mutfak gereçleri, uzaktan kumandalı oyuncaklar, kulaklıklar, video oyunları ve oyun konsolları, elektrikli spor ekipmanları ve giyilebilir spor ekipmanları toplanıyor. 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI