Babacan: Asgari ücret artışını enflasyonun altında tutmak için laf cambazlığı başlamış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

babacan asgari ucret artisini enflasyonun altinda tutmak icin laf cambazligi baslamis 0e59856

Besti KARALAR/ANKARA, (DHA)- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Maaşlar böylesine erimişken, hükümetten gelen açıklamalar gerçekten hayrete düşürüyor. Asgari ücret artışını gerçek enflasyonun altında tutmak için laf cambazlığı çoktan başlamış” dedi.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Babacan, hükümetin asgari ücretin sınırlı tutulması çabasında olduğunu belirterek, bu yıl oluşan enflasyon farkının halka unutturularak, gelecek yıl için açıklanan düşük bir enflasyon üzerinden zam yapılacağını söyledi. Toplumda herkesin gündeminin ekonomi olduğunu kaydeden Babacan, “Çünkü artık karın doyurmak, yaşam savaşına döndü. Daha önce de söylemiştim, koskoca ülke Survivor setine döndü. İnsanlar üç kuruş parayla hayatta kalma mücadelesi veriyor. Maaşlar böylesine erimişken, hükümetten gelen açıklamalar gerçekten hayrete düşürüyor. Asgari ücret artışını gerçek enflasyonun altında tutmak için laf cambazlığı çoktan başlamış” diye konuştu.
‘TEKLİFTE MEVCUT DURUMUN GERİSİNE GİDİŞ VAR’
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ekonomik düzenlemelere ilişkin kanun teklifine değinen Babacan, “Bu teklifte, haksız servet transferini önleyecek, imar rantlarını vergilendirecek, vergide adaleti ve öngörülebilirliği sağlayacak hiçbir adım yok. Vergi cennetlerine yapılan transferlerden stopaj alınmasına ilişkin bir adım yok. Tarım sektöründe kullanılan mazottaki Özel Tüketim Vergisi’nin yükünü kaldıracak bir adım yok. Tam tersine, bu teklifte, mevcut durumun da gerisine gidiş var. Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve katılım hesaplarına uygulanan Kurumlar Vergisi istisna süresinin 30 Haziran 2024 tarihine kadar uzatılması var. Bir servet transferi aracı olan KKM’nin bu tür vergi istisnalarıyla desteklenmesi haksızlığı daha da artırmaktadır. Kamuda çoklu ve ballı maaş uygulamasına son verme yönünde hiçbir adım atılmazken, teklifle kamu görevlilerinin ekstra gelir elde etmesine yasal dayanak oluşturmaya öncelik veriliyor. Bu kabul edilebilir bir yaklaşım değildir” ifadelerini kullandı.
Babacan, Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere parti olarak gireceklerini söyledi. 50+1 tartışmalarına ilişkin ise Meclis’e böyle bir anayasa değişikliği teklifinin gelmesi durumunda destek vermeyeceklerini aktardı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI