Arjantin’de ‘Müzeler Gecesi’ etkinliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

arjantinde muzeler gecesi etkinligi 2b1c7b2

ANKARA, (DHA)- Buenos Aires Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Buenos Aires Özerk Şehir Yönetimi (CABA) katkılarıyla düzenlenen 19’uncu ‘Müzeler Gecesi’ buluşması Arjantin’de gerçekleştirildi. Ülke genelinde müze ve kültür enstitülerinin gece boyu halka açık olduğu etkinlik, başkent Buenos Aires’te özel programlarla kutlandı.

Kültürel etkinliklerle renklenen gecede Türk kültürünü tanıtmak amacıyla kapılarını açan Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Buenos Aires’te çeşitli programlar düzenledi. Etkinlik kapsamında Buenos Aires Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından ‘Göbeklitepe: İnsan ve Yaşam Arkeoloji Fotoğraf Sergisi’, Dr. Ana Gabriela Guraieb’in ‘Göbeklitepe’ konulu konferansı, geleneksel Türk el sanatları sergisi, Türkiye’deki müze ve ören yerlerinin tanıtım sunumu, ebru ve gastronomi atölyeleri düzenlendi. Etkinlikte, ‘Göbeklitepe: İnsan ve Hayat Arkeoloji Fotoğraf Sergisi’ ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Arkeolog Dr. Ana Gabriela Guraieb ‘Göbeklitepe’ konulu bir konferans verdi. Türkiye’deki müze ve ören yerlerinin tanıtıldığı sunumların yanı sıra geleneksel Türk sanatlarından ebru atölyesi ve gastronomi atölyeleri düzenlendi. Geleneksel Türk okçuluğunun da anlatıldığı etkinlikte Türk kültürü geniş bir yelpazede tanıtıldı.

‘GÖBEKLİTEPE EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR YER’

Arjantin Ulusal Antropoloji ve Latin Amerika Düşüncesi Enstitüsü arkeoloğu Dr. Ana Gabriela Guraieb, burada yaptığı konuşmada, “Göbeklitepe, gerçek anlamda çok büyük bir öneme sahip. Eşi benzeri olmayan bir yer. On iki bin yıllık bir ritüel alanına ait. O zamanlarda yaşayan avcı insanların bu kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğu düşünülmüyordu. Dini ritüellerin bu zamanların çok daha ötesinde yerleşik hayata geçilmesiyle, köylerin oluşmasıyla, tarıma ve hayvancılık faaliyetlerinin başlangıcının yapıldığı bir dönemden sonra ortaya çıktığına inanılıyordu. Harika bir etkinlik oldu. Bence Türk kültürü tanınması gereken bir kültür. Arjantin’de Türk dizileri oldukça popüler. Bu sayede ciddi anlamda Türk kültürünü tanıma fırsatına sahibiz” dedi.

Koordinatör Aydın Bayat ise “Türkiye’nin kültürel mirasını inşa ettiğimiz Arjantin’den 7’den 70’e farklı yaş gruplarının bulunması, ilk defa katıldığımız Müzeler Gecesi etkinliğine bu denli insanın teveccüh göstermesi ve merkezimizi ziyaret etmesi gerçekten mutluluk verici bir olay. Bugün burada binlerce kişi Türkiye’yi daha yakından tanımak için bir araya geldi. Dolayısıyla Türkçe ve Türk kültürü onları birleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, Türkiye’ye duyulan ilginin yalnızca dizilerle sınırlı olmadığını her defasında gösteriyor. Türkçe ve Türkiye’ye has çok sayıda hayranlık uyandırıcı unsur, Arjantinlilerin Türkçe öğrenmesine ve Türk kültürüne ilgi duymasına katkı sunuyor” diye konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI