Avalanche (AVAX), kendine özgü bir uzlaşma protokolüyle çalışan ve işlemleri çoğu zaman bir saniyenin altında kesinleştiren bir katman 1 akıllı sözleşme platformu. Ana ağı Eylül 2020’de açıldı; kurucuları arasında Türkiye doğumlu bilgisayar bilimci Emin Gün Sirer var. Ağ, 22 Eylül 2026’da devreye giren Helicon güncellemesiyle staking kurallarını baştan düzenledi. Bu yazıda Avalanche’ın nasıl çalıştığını, AVAX’ın ne işe yaradığını, veri sağlayıcılarının neden birbirinden farklı arz rakamları gösterdiğini ve yaklaşık 24 Ekim 2026’da açılacak vakıf dilimini resmî kaynaklar ve zincir verisiyle ele alıyoruz.
Avalanche nedir, nereden çıktı?
Projenin başlangıç noktası bir akademik makale. 2018’de “Team Rocket” takma adıyla yayımlanan çalışma, Bitcoin’in iş ispatından da klasik BFT protokollerinden de farklı bir uzlaşma ailesi tarif ediyordu: Snowflake’ten Avalanche’a uzanan “Snow” protokolleri. Bu fikri ürüne dönüştürmek için kurulan Ava Labs’in kurucuları Emin Gün Sirer, Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin; üçünün de yolu Cornell Üniversitesi’nden geçiyor. Sirer uzun yıllar Cornell’de dağıtık sistemler üzerine çalışan bir öğretim üyesiydi. Türk okurların projeyi en çok onun üzerinden tanıması bu yüzden şaşırtıcı değil.
Finansman tarafında iki büyük adım var. Cornell Chronicle’ın aktardığına göre Temmuz 2020’deki ilk halka açık satış yaklaşık 4,5 saatte 42 milyon dolar topladı. Eylül 2021’de ise Polychain Capital ve Three Arrows Capital liderliğinde 230 milyon dolarlık özel AVAX satışı duyuruldu; Dragonfly, CMS Holdings, R/Crypto, Collab+Currency ve Lvna Capital da katılımcılar arasındaydı (TechCrunch, 16 Eylül 2021). Three Arrows Capital’in 2022’de çöktüğünü hatırlatalım; bu isim bugün projeyle ilişkili aktif bir destekçi olarak okunmamalı.
Avalanche nasıl çalışıyor? Snow uzlaşması ve üç zincir
![]()
Klasik uzlaşma protokollerinde her doğrulayıcı diğerlerinin hepsiyle mesajlaşır. Avalanche’ta ise her düğüm, rastgele seçtiği küçük bir doğrulayıcı grubuna hangi işlemi tercih ettiğini sorar ve bunu birkaç tur boyunca tekrarlar. Yanıtlar yeterince kez aynı yönde çıktığında karar kesinleşir. Bu yöntem doğrulayıcı sayısı arttıkça mesaj yükünün patlamasını önlüyor; kesinlik süresi de genellikle bir iki saniyeyi geçmiyor.
Birincil Ağ üç zincirden oluşuyor. P-Chain doğrulayıcıları, staking’i ve ağa bağlı L1’lerin kayıtlarını tutuyor. X-Chain, DAG yapısıyla varlık transferleri için tasarlandı. C-Chain ise EVM uyumlu akıllı sözleşme zinciri; MetaMask ile bağlanılan, DeFi uygulamalarının çalıştığı ve kullanıcıların çoğunun gördüğü katman burası.
Avalanche’ı rakiplerinden ayıran asıl özellik, Birincil Ağın yanına kendi kurallarına ve doğrulayıcılarına sahip ağlar kurulabilmesi. Eskiden “subnet” denen bu yapıların adı artık “Avalanche L1”. Aralık 2024’teki Avalanche9000 (Etna) güncellemesi, bir L1 doğrulayıcısının ayrıca Birincil Ağda 2.000 AVAX stake etme şartını kaldırdı ve yerine sürekli ödenen bir ücret getirdi. Oyun şirketleri, kurumsal ağlar ve tokenize varlık projeleri bu modeli kullanıyor. Dubai DIFC mahkemelerinin Avalanche üzerinde belge doğrulamaya geçtiği haberini 15 Ekim Kripto Kulisleri yazımızda aktarmıştık.
Helicon güncellemesi Avalanche’ta neyi değiştirdi?
Helicon, 22 Eylül 2026’da AvalancheGo v1.15.0 ile ana ağda etkinleşti. Paket, Avalanche Topluluk Önerisi (ACP) sürecinde açıkça tartışılan altı değişiklikten oluşuyor; ikisi işlemlerin işlenme biçimini, dördü staking ekonomisini ilgilendiriyor. Avalanche’ın 23 Eylül tarihli blog yazısına göre başlıklar şöyle:
- ACP-194, uzlaşma ve yürütmenin ayrılması: C-Chain eskiden bir işlem grubunu aynı adımda hem onaylıyor hem hesaplıyordu. Artık ağ önce hangi işlemlerin bloğa gireceğine ve her birinin ücretini ödeyebileceğine karar veriyor, hesaplama birkaç saniye geriden geliyor. İşlem üç aşamadan geçiyor: kabul, yürütme ve kesinleşme. Basit bir transfer kabul anında garanti altına giriyor; borsalar ve saklama kuruluşları gelen ödemeyi daha erken kullanabiliyor.
- ACP-283, ayarlanabilir asgari ücret: Ağ sakinken ücretler, spam işlemleri kârlı hâle getirecek kadar düşebiliyordu. Yeni taban bugünkü asgari ücretten başlıyor; doğrulayıcılar gerektiğinde yeni bir güncelleme beklemeden tabanı yükseltebilecek.
- ACP-273, 48 saatlik asgari süre: Doğrulayıcı çalıştırmak için asgari taahhüt süresi iki haftadan 48 saate indi. 2.000 AVAX alt sınırı ve bir yıllık üst sınır değişmedi.
- ACP-236, kendiliğinden yenilenen staking: Bitiş tarihi yerine otomatik yenilenen döngüler geldi; ödülün ne kadarının yeniden yatırılacağı seçilebiliyor. Bu özellik Birincil Ağ doğrulayıcıları için geçerli; başka birinin doğrulayıcısına yapılan delegasyon bu şekilde yenilenmiyor.
- ACP-285, kısa taahhütlere düşük ödül: En kısa sürelerin ödülü 90 güne yayılarak düşürülüyor, bir yıllık taahhüdün ödülü aynı kalıyor. Geçiş tamamlandığında ödülünü yeniden yatıran 48 saatlik bir döngü yılda yaklaşık yüzde 4,1, bir yıllık taahhüt yaklaşık yüzde 6,4 kazandıracak. Oran taahhüt başladığında sabitleniyor.
- ACP-267, yüzde 90 çalışma eşiği: Ödül almak için gereken çalışma süresi yüzde 80’den yüzde 90’a çıktı. Avalanche’ta ana para kesintisi yok; eşiğin altında kalan doğrulayıcı o dönemin ödülünü kaybediyor, otomatik yenilemede ise pozisyonu sona eriyor. Doğrulayıcıya delege edenler de aynı sonucu paylaşıyor.
Blog yazısının kendisi de önemli bir uyarı yapıyor: İki haftalık bir dönemde yüzde 10’luk tolerans yaklaşık 34 saat kesintiye izin verirken 48 saatlik döngüde bu süre beş saatin altına iniyor. Yani en esnek seçenek aynı zamanda en az hata payı bırakan seçenek.
AVAX tokeni ne işe yarıyor?
AVAX, Birincil Ağın üç zincirinde de işlem ücreti olarak kullanılıyor ve bu ücretler yakılıyor. Ağ hisse ispatıyla korunuyor: Doğrulayıcı olmak için en az 2.000 AVAX, bir doğrulayıcıya delege etmek için en az 25 AVAX gerekiyor. Avalanche L1 doğrulayıcılarının P-Chain’e ödediği sürekli ücret de AVAX cinsinden. P-Chain’in herkese açık RPC verisine göre Birincil Ağda toplam 192.320.913 AVAX stake edilmiş durumda; bu, CoinGecko’nun dolaşım rakamının yaklaşık yüzde 43’üne denk geliyor.
Kurumsal erişim tarafında ABD’de iki ürün öne çıkıyor. VanEck Avalanche ETF (VAVX), 26 Ocak 2026’da Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Grayscale’in Avalanche fonu da Mart 2026’da GAVA koduyla staking içeren ETF yapısına geçti. Bu fonların varlık büyüklüğüyle ilgili dolaşan rakamları birincil kaynaktan doğrulayamadığımız için burada vermiyoruz.
CoinGecko verisine göre 15 Ekim 2026 sabahı (07:07 TSİ) AVAX 9,58 dolardan işlem görüyordu, son 24 saatteki değişim yüzde 6,75 düşüş, piyasa değeri yaklaşık 4,25 milyar dolar ve sıralaması 28.
AVAX arzı: maksimum, toplam ve dolaşımdaki arz neden farklı?

AVAX’ın azami arzı 720 milyon olarak sabit; bu konuda resmî belgeler, CoinGecko ve DefiLlama aynı rakamı veriyor. Bugün ne kadar AVAX olduğu sorusunda ise kaynaklar ayrışıyor. Aradaki fark yaklaşık 30 milyon AVAX:
| Ölçüt | Miktar (AVAX) | Kaynak | Not |
|---|---|---|---|
| Azami arz | 720.000.000 | CoinGecko, DefiLlama, Avalanche blog | Sabit tavan |
| P-Chain mevcut arz | 475.182.424 | P-Chain RPC (getCurrentSupply) | Aktif stake için ayrılmış ödülleri içeren, yakımları düşmeyen üst sınır |
| Toplam arz | 470.075.632 | CoinGecko | 07:07 TSİ |
| Çıkarılmış arz | ≈463.000.000 | Avalanche blog (Eylül 2026) | Resmî yuvarlak rakam |
| Dolaşımdaki arz | 443.406.889 | CoinGecko | Oran hesaplarında bunu kullandık |
| Kilitsiz (model) | 442.793.553 | DefiLlama | Takvim modeline göre |
Farkın tek bir açıklaması yok. P-Chain’in verdiği sayı, henüz ödenmemiş ama aktif stake’ler için ayrılmış ödülleri de kapsıyor ve yakılan ücretleri düşmüyor; bu yüzden üst sınır gibi okunmalı. Dolaşım rakamı ise vakfın kilitli tokenlerini dışarıda bırakıyor. Veri sağlayıcılarının güncelleme zamanları da farklı. Biz bu yazıda dolaşım için CoinGecko’yu, “bugüne kadar ne kadar çıkarıldı” sorusu için resmî 463 milyon rakamını esas aldık.
Başlangıç dağılımı
Avalanche’ın tokenomik belgesindeki ve DefiLlama’nın modelindeki başlangıç planına göre 720 milyonun yarısı, zaman içinde basılacak staking ödüllerine ayrılmış. Kalan payların hepsi, Avalanche Foundation hariç, DefiLlama’ya göre tamamen açılmış durumda:
| Grup | Miktar (AVAX) | Pay | Durum (DefiLlama) |
|---|---|---|---|
| Staking ödülleri | 360.000.000 | %50 | Zamanla basılıyor |
| Ekip | 72.000.000 | %10 | Tamamen açık |
| Avalanche Foundation | 66.680.000 | %9,26 | %57,5 açık, 28,34 milyon kilitli |
| Halka satış (A1, A2, B) | 72.000.000 | %10 | Tamamen açık |
| Topluluk ve geliştirici fonu | 50.400.000 | %7 | Tamamen açık |
| Stratejik ortaklar | 36.000.000 | %5 | Tamamen açık |
| Özel satış | 24.912.000 | %3,46 | Tamamen açık |
| Tohum turu | 18.000.000 | %2,5 | Tamamen açık |
| Airdrop | 18.000.000 | %2,5 | Tamamen açık |
| Test ağı teşviki | 1.944.000 | %0,27 | Tamamen açık |
Önümüzdeki 3 ayda Avalanche kilit açılımları (15 Ekim 2026 – 15 Ocak 2027)
Takvimli açılımı süren tek kalem vakıf payı. DefiLlama’nın modeline göre Avalanche Foundation’ın 66,68 milyon AVAX’lık payının 38,34 milyonu açılmış; kalan 28,34 milyon AVAX, yani azami arzın yüzde 3,94’ü, üç ayda bir 1.667.000 AVAX’lık dilimler hâlinde serbest kalıyor. Bu tempoyla takvim 2030 ortasında bitiyor. Önceki dilimler 24 Ekim 2025, 23 Ocak 2026, 25 Nisan 2026 ve 25 Temmuz 2026 civarında görüldü.
Oranları 443.406.889 AVAX’lık dolaşım ve 720 milyonluk azami arz üzerinden biz hesapladık. Tarih ve saat DefiLlama’nın çeyreklik modelinden geliyor; tahmini olarak okunmalı.
| Tarih (tahmini) | Miktar (AVAX) | Dolaşıma oranı | Azami arza oranı | Alıcı |
|---|---|---|---|---|
| Yaklaşık 24 Ekim 2026 (≈23:20 TSİ) | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Avalanche Foundation |
| 3 ay toplamı | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Sonraki dilim yaklaşık 24 Ocak 2027 |
Tokenomist verisine erişemediğimiz için tarihleri ikinci bir takipçiyle karşılaştıramadık. Bir de şu ayrıntı var: Kilidin açılması tokenlerin satılacağı anlamına gelmiyor. Açılan AVAX’ın ne zaman ve ne kadarının piyasaya çıkacağı vakfın kararına bağlı.
12 aylık AVAX kilit takvimi

| Tarih (tahmini) | Miktar (AVAX) | Dolaşıma oranı | Azami arza oranı | Alıcı |
|---|---|---|---|---|
| Yaklaşık 24 Ekim 2026 | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Avalanche Foundation |
| Yaklaşık 24 Ocak 2027 | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Avalanche Foundation |
| Yaklaşık 25 Nisan 2027 | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Avalanche Foundation |
| Yaklaşık 25 Temmuz 2027 | 1.667.000 | %0,376 | %0,232 | Avalanche Foundation |
| 12 ay toplamı | 6.668.000 | %1,50 | %0,93 | Sonraki dilim yaklaşık 25 Ekim 2027 |
Staking enflasyonu ayrı bir başlık
Vesting dışında arzı büyüten asıl kalem staking ödülleri ve bunları kilit açılımıyla karıştırmamak gerekiyor. Ödüller, ağı koruyan doğrulayıcılara her dönem yeni basılarak ödeniyor. Avalanche’ın resmî blogu yıllık enflasyonu yaklaşık yüzde 5,5 olarak veriyor ve Helicon sonrasında bunun 0,5 ila 1 puan düşmesini bekliyor. Kabaca hesapladığımızda bu, yılda 21–25 milyon AVAX’lık yeni basım demek; yani 12 aylık vakıf dilimlerinin üç dört katı. Yakılan işlem ücretleri bunun bir kısmını dengeliyor. Helicon’un 90 günlük ödül geçişi Aralık 2026 sonunda tamamlanacak.
Rakipler ve riskler
Avalanche, akıllı sözleşme platformları arasında kalabalık bir alanda yarışıyor. Ethereum ve ikinci katman ağları geliştiricilerin ilk tercihi olmayı sürdürüyor, Solana yüksek performans tarafında en büyük rakip. Move tabanlı Sui ve Aptos, paralel EVM yaklaşımıyla Sei ve Monad aynı kullanıcı ve likidite için mücadele ediyor. Kendi kurallarıyla ağ kurma fikrinde ise Cosmos uygulama zincirleri ve Polkadot en yakın karşılaştırma.
Risk tarafında ilk başlık değer yakalama. Avalanche L1’ler kendi tokenlerini ücret olarak kullanabildiği için ekosistemdeki büyüme her zaman AVAX’a doğrudan talep olarak yansımıyor. İkincisi arz: Takvimli vakıf dilimleri küçük olsa da staking ödülleri her yıl dolaşımı birkaç yüzde büyütüyor. Üçüncüsü Helicon’un getirdiği yeni dengeler; kısa taahhütlerde hata payı daralıyor ve bu durum doğrulayıcı hizmeti sunan kuruluşların müşterilerine şartları açıkça anlatmasını gerektiriyor. Son olarak arz verilerindeki farklılık, oran hesaplarında hangi kaynağın kullanıldığına bakmayı zorunlu kılıyor.
Resmî site ve dokümanlar
Avalanche’ın resmî sitesi avax.network, kurumsal blog avalanche.com, geliştirici dokümanları build.avax.network adresinde. Helicon ayrıntıları için resmî Helicon yazısı başvurulabilecek ilk kaynak.
Kaynaklar
- Avalanche: Helicon — What Avalanche’s Network Upgrade Changes for Businesses (23 Eylül 2026)
- Avalanche Builder Hub dokümanları
- Avalanche Platform Whitepaper
- Cornell Chronicle: Blockchain startup raises a quick $42M in first sale
- TechCrunch: Avalanche raises $230 million from private sale of AVAX tokens (16 Eylül 2021)
- BusinessWire: VanEck Avalanche ETF (VAVX) lansmanı (26 Ocak 2026)
- Grayscale Avalanche Staking ETF (GAVA)
- DefiLlama: Avalanche unlocks
- CoinGecko: Avalanche
- Avalanche P-Chain herkese açık RPC (platform.getCurrentSupply, platform.getTotalStake)
Yatırım tavsiyesi değildir. Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır; kripto paralar yüksek risk taşır, karar vermeden önce kendi araştırmanızı yapın.
📚 Yazarın Kitapları




























