Ordinals, Yeni Bitcoin NFT Motoru ve Onları Çevreleyen Drama ile Tanışın

NFT
NFT
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT Market Sitesi
NFT Market Sitesi

Bitcoin kullanarak içerik almanın ve kullanmanın yeni bir yolu olan Ordinals, içerik oluşturucuların NFT’lerin (mübadele edilemez belirteçler) faydalarından doğrudan blok zincirinden yararlanmasını sağlayarak esasen yerel Bitcoin NFT’leri yaratıyor. Bu, şu anda Bitcoin’in blok zincirinin bu şekilde kullanılması gerekip gerekmediğini ve bu yeni kullanım durumunun gelecekte bitcoin düğümlerini ve ücretlerini nasıl etkileyeceğini tartışan bazı çevrelerde potu karıştırdı.

Ordinals, Taproot’un izniyle Bitcoin NFT‘lerini etkinleştirir

Bitcoin zinciri için yeni keşfedilen bir kullanım örneği, içeriği doğrudan blok zincirine aktarmanın bir yolunu bulan kişiler tarafından test ediliyor. Ordinals adlı ve yalnızca birkaç gün önce başlatılan proje, işlevselliğinin bir parçası olarak herkesin Bitcoin NFT’leri (yazıtlar olarak adlandırılır) oluşturmasına olanak sağladı. Bu fırsat, ağın Kasım ayında geçirdiği ve Bitcoin işlemlerinin uzunluğunu neredeyse bir blok boyutuna çıkaran Taproot yükseltmesi tarafından yanlışlıkla açıldı.

Bu, şu anda olanların anahtarı olmuştur. Taproot’tan önce, işlemlerin boyutu yalnızca 80 bayt olabilir, bu da blok alanında depolananların kullanılabilirliğini sınırlar. Şimdi, Bitcoin NFT’leri doğrudan zincire kaydediliyor ve Bitcoin’i karakterize eden taşınabilirlik, dayanıklılık ve merkezsizleşmenin faydalarını sağlıyor.

Bu, içerik oluşturucular ve kullanıcılar için benzersiz faydalar sağlayabilir, çünkü Ordinals aracılığıyla blok zincirinde depolanan her bir içerik parçasının, dışarıdaki her bir düğüm tarafından senkronize edilmesi gerekeceğinden, onlara blok zincirinin ömrünü uzatır. Ethereum da dahil olmak üzere diğer zincirlerden yararlanan çoğu NFT projesi, yalnızca doğrudan blok zincirinde bulunmayan bilgilere yönelik işaretçileri depolar.

Yeni İşlevselliğin Ardındaki Tartışma

Bitcoin NFT’lerinin benimsenmesini çevreleyen bazı görünür avantajlar olsa da, bu yeni özelliğin yükselişi, ağın gerçek işlevi ve Bitcoin ekosistemine neyin saldırı oluşturduğu hakkında eski bir tartışmayı uyandırdı. Bu kamusal tartışmada zaten iki grup var: Bitcoin’in bu yeni yüzünü destekleyenler ve bunun kaçınılması ve hatta sansürlenmesi gereken bir spam saldırısı olduğuna inananlar.

İlk grup, bunun zincir için net bir pozitif olduğunu ve zincir için daha fazla ücret ve kullanım durumu getirmeye katkıda bulunacağını iddia ediyor. Bu, ücretini ödeyen her işlemin spam olmadığına ve zincirin herhangi birinin üzerine inşa etmesine izin verilmediğine inanan , bilinen bitcoin etkileyicisi Dan Held’in durumudur .

İkinci grup, bunu durdurmak için yapabilecekleri hiçbir şey olmasa bile bunun Bitcoin’in finansal ve işlemsel kullanım durumuna zarar vereceğini belirtiyor. Bazıları tarafından Satoshi Nakamoto olduğuna inanılan Blockstream CEO’su Adam Back, bu grubun bir parçası ve bitcoin kullanıcılarının “bitcoin’in kullanım durumunu önemseyen geliştiricileri ya bunu yapmamaları ya da budanabilir bir alanda yapmaları için eğitip teşvik edebileceklerini” belirtiyor. verimli, örneğin zaman damgası yolu.”

Bir bitcoin geliştiricisi olan Luke Dashjr, bunu protokole yönelik bir “saldırı” olarak nitelendirdi ve sıralı işlevselliğe karşı koymak için “spam” filtrelerinin geliştirilmesini istedi . “Bitcoin tasarruf ediyor” adlı başka bir Twitter kullanıcısı, bunu başka bir bakış açısıyla eleştirerek , bunun gelişmekte olan ülkelerde marjinalize edilmiş insanların Bitcoin düğümlerini çalıştırma ve işlem gönderme konusundaki yaşayabilirliğini etkileyeceğini açıkladı.

Güncel Bitcoin-Altcoin analiz ve yorumlarımız için YouTube Kanalım olan Kripto Coin Çarşısını ziyaret edip videolarımızı izleyebilirsiniz.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI