Enflasyon Nedir? Bitcoin Ve Kripto Paralara Etkisi, Bitcoin’de Halving!

Kripto Para
Kripto Para Ve Enflasyon
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon ve Para Birimleri
Enflasyon ve Para Birimleri

Enflasyonun Kısa Tanımı

Enflasyon, dolar, euro, sterlin, Altın, Bitcoin, ve Kripto para birimleri gibi bir para biriminin zamanla değer kaybetmesi ve malların fiyatlarının yükselmesine neden olan süreçtir. Öte yandan,  yalnızca düşük ve öngörülebilir enflasyon oranlarına sahip olmalıdır.

Kripto Para Birimleri ve Bitcoin

Kripto Paralar ve Bitcoin
Kripto Paralar ve Bitcoin

Kripto para birimlerini – özellikle bitcoin’i – yatırımcılar için bu kadar çekici kılan özelliklerden biri, enflasyona karşı ABD doları gibi itibari para birimlerinden daha dirençli olmalarıdır. 

Ama enflasyon tam olarak nedir? Enflasyon, para birimlerinin zaman içinde değer kaybetmesi ve tüketim mallarının fiyatının yükselmesine neden olan süreçtir. Çoğu iktisatçı, belirli bir enflasyon seviyesinin ekonomi için iyi olduğu konusunda hemfikir olduğu için, örneğin ABD hükümeti, on yıllardır tüketicilerin ihtiyaç duyduğundan daha fazla para bastı. Bir Coca-Cola’nın yarım yüzyıl önce beş sent ve bugün birkaç dolara mal olmasının nedeni budur. 

Buna karşılık, bitcoin ABD dolarının değer kaybettiğinden çok daha hızlı değer kazandı – 2010’da tamamen değersizken 2020’de 20.000 doların ve 2021 kasımın’da ise 68.000 doların üzerine çıktı. Ancak an itibariyla 17.000 dolardan işlem görüyor. (Piyasa çok değişken olduğu için, bitcoin de dramatik inişler ve çıkışlar gördü, ancak trend çizgisi zaman içinde her zaman yükseldi.) Bu, bitcoin’i fiat para birimi enflasyonuna karşı giderek daha popüler bir koruma aracı haline getirdi. 

Bitcoin’in enflasyona karşı dirençli olmasının temel nedeni, bitcoin arzının sınırlı ve bilinmesi ve yeni bitcoin oluşumunun zaman içinde öngörülebilir bir şekilde azalmasıdır. (Asla 21 milyondan fazla bitcoin olmayacak ve her dört yılda bir çıkarılan bitcoin miktarı yarıya iniyor.) 

Enflasyonun Bitcoin ve Kripto Para Birimleri İçin Önemi

Kripto Para ve Altcoinler
Kripto Para ve Altcoinler

Fiat para birimleri için yüksek bir enflasyon oranı, bireysel yatırımcıları dijital paraya daha fazla yatırım yapmaya teşvik edebilir çünkü bir tasarruf hesabındaki dolar veya avro zamanla değer kaybedecektir . Bitcoin ve Ethereum gibi diğer bazı kripto para birimleri, yatırımcılara bir alternatif sunuyor. Bitcoin piyasasının ekonomisi karmaşıktır, ancak dijital para biriminin sahip olduğu ve enflasyona karşı ayakta kalmasına yardımcı olabilecek birkaç özellik vardır.

Bitcoin, belirli para politikası hedeflerini karşılamak için faiz oranlarını ayarlayarak veya daha fazla para basarak hükümetler tarafından manipüle edilemez. 

Altın ve diğer kıt varlıklarda olduğu gibi, bitcoin ile ilgili geleneksel görüş, fiyatının belirsiz zamanlarda artması gerektiğidir. (Ancak bu her zaman böyle olmadı — COVID salgınının başlarında, bitcoin’in değeri borsa ile aynı doğrultuda keskin bir şekilde düştü.) Ayrıca, altından daha fazla değer depolamanın ve aktarmanın çok daha uygun bir yoludur — kolayca yapabilir taşınacak ve internet üzerinden gönderilecek. 

Kıtlık, bir yatırımı enflasyona dayanıklı hale getirmenin bir yoludur. Asla 21 milyondan fazla Bitcoin olmayacak. Şimdiye kadar yaklaşık 19 milyon bitcoin çıkarıldı. Yaklaşık her on dakikada bir, madenciler yeni bir “blok” işler ve ağa 6,25 bitcoin eklenir. (2024’te, madenciliğin ödülü 3.125 bitcoin’e düşer ve ardından tüm bitcoin’ler çıkarılana kadar her dört yılda bir yarıya iner. Bitcoin protokolünde yerleşik olan bu sürece halving denir.)  

Zaman içinde daha fazla arzın bu öngörülen kıtlığı, Bitcoin’i benzersiz bir şekilde öngörülebilir kılar – ayrıca altının aksine, bir noktada “keşfedilecek” yeni Bitcoin yoktur. 

Bitcoin ve altcoin’ler (Kripto Para Birimleri) Enflasyon İlişkisi

Kripto Para
Kripto Para Ve Enflasyon

Yakından bakarsanız, madencilik ilerledikçe bitcoin bile bir tür enflasyon (altın gibi) yaşar. Ancak yeni Bitcoin miktarı dört yılda otomatik olarak yüzde 50 azaldığı için Bitcoin’in enflasyon oranı da düşüyor.

Uygulamada, bitcoin’in satın alma gücü, bitcoin’i karşılaştırdığımız itibari para birimlerine göre artmaya devam ettiği sürece, bitcoin’in yıllık enflasyon oranının sadece yüzde birkaç olması yatırımcılar için dikkate alınması gereken önemli bir faktör değildir.  

Ancak tüm kripto para birimleri Bitcoin gibi yapılandırılmamıştır. Örneğin, birçoğu dolar gibi itibari para birimlerine bağlı olan istikrarlı paralar adı verilen ve giderek daha popüler hale gelen bir dijital para kategorisi, düşük volatiliteye sahip yararlı bir tasarruf seçeneği sağlayabilir. Bununla birlikte, bir stablecoin bir fiat para birimine sabitlendiğinde, yatırımınız enflasyondan etkilenecektir ve rezerv para birimi değer kaybettikçe yatırımınızın değeri zaman içinde düşebilir. (Bazı stablecoin’ler, özellikle kripto dışı faiz oranları sıfır olduğundan, değer denklemlerini değiştirebilen, faiz getiren bir tasarruf hesabı gibi çalışan bir ödül sunar.)
Bitcoin/ Usd Grafiği
Bitcoin/ Usd Grafiği

Bitcoin fiyatı, yazının yazıldığı saatlerde yüzde 0.25’lik küçük bir yeşillenme ile 17 bin dolar desteğini korumaya kararlı olduğunu gösteriyor. Her ne kadar Bitcoin (BTC), bu seviyelerde konsolide olmuş gibi dursa da yapacağı volatil bir momentumla 18 bin doların üzerine doğru bir yükseliş hareketi sergileyebilir.
 

Güncel Bitcoin-Altcoin analiz ve yorumlarımızı YouTube kanalımız olan Kripto Coin Çarşısını ziyaret ederek videolarımızı izleyebilirsiniz.

 

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI