NEDİR BU UMA COİN?, UMA COİN HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER !.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evrensel Pazar Erişimi (UMA), altın gibi blok zinciri dışı varlıkları izleyen ve bunları sentetik zincir üstü varlıklara dönüştüren Ethereum destekli bir protokoldür. 

Gerçek dünya ve dijital varlıklar arasındaki bu köprü sayesinde UMA, bankalar ve diğer aracılar olmadan otomatik ticarete olanak tanır.

Finansal ürünler oluşturmak için açık kaynaklı bir platform olarak UMA, adil merkezi olmayan finansın (DeFi) yapı taşlarından biridir.

UMA Menşei ve Amacı

Gelişmekte olan dünyadaki nüfus, temel bankacılık hizmetlerine veya finansal piyasalara erişimden yoksundur. Finshots’a göre, örneğin Hindistan ve Brezilya’daki nüfusun %5’inden azı borsaya katılıyor . Bunun nedeni basittir. Finansal piyasalar gelişmiş kurumsal altyapı, teknoloji, eğitim ve düzenleyici çerçeveler gerektirir. 

Bu sorunu gören iki eski Goldman Sachs tüccarı, Allison Lu ve Hart Lambur, 2018’de UMA’yı başlattı. Ethereum blok zinciri ağını, kitleler için geleneksel finansal ürünleri çoğaltan bir protokol oluşturmak için mükemmel bir fırsat olarak gördüler.

Ethereum hem küresel hem de izinsiz olduğundan, UMA yerelliği ortadan kaldırır ve tüm küresel vatandaşlara hisse senedi ticaretine katılma şansı verir. 

Vadeli işlemler, opsiyonlar veya farklılıklar için sözleşmeler (CFD’ler) olsun, UMA protokolü bu finansal türevleri tokenleştirir ve onları zincir üzerinde, kendi kendini yürüten dijital varlıklara dönüştürür.

UMA Nasıl Çalışır?

Diyelim ki bir tüccar, temel varlık olarak gümüş için bir vadeli işlem sözleşmesi oluşturmak için UMA’yı kullanmak istiyor. Tipik olarak CME Group borsası aracılığıyla işlem gören bu tür sözleşmeler, gelecekte belirli bir fiyat noktasında emtia/menkul kıymet satmak veya satın almak için bağlayıcı anlaşmalardır.

Vadeli işlemlerin sona erme tarihleri ​​olduğundan, yatırımcılar, tüccarın fiyatı satış veya satın alma için kilitlemesine bağlı olarak, amortisman veya değer artışına karşı kullanır. 

Örneğin, çiftçiler ürünlerinin fiyatlarını önceden sabitlemek için genellikle vadeli işlem sözleşmeleri kullanırlar. Piyasada kendilerini değersizleştiren beklenmedik bir şey olursa, çiftçiler ürünlerini mevcut piyasa değerinin üzerinde satabilirler.

UMA’nın Paha biçilmez Finansal Sözleşme Tasarımları (PFCD), bu tür sözleşmeleri kullanıcı dostu bir şekilde oluşturmayı mümkün kılar ve geleneksel türevleri temsil eden sentetik belirteçler üretir. PFCD, her iki tarafı da bağlamak ve koşullar yerine getirilene kadar serbest bırakılan veya tasfiye edilen fonlarını kilitlemek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Aave gibi borç verme dApp’lerinde olduğu gibi, tasfiyeyi önlemek için sentetik jetonlar, kripto oynaklığına karşı koruma sağlamak için aşırı teminatlandırılmıştır. Kullanıcılar, aşağıdaki adımlarda sentetik belirteçler oluşturabilir:

Tipik olarak ETH veya DAI olmak üzere yeni bir sentetik jeton için teminat yatırın.

Dayanak varlığın fiyatını izlemek için UMA token sahipleri tarafından belirlenen bir fiyat tanımlayıcısı oluşturun.

Sözleşmenin sona erme tarihini ayarlayın.

Ethereum’un ERC-20 standardını izleyen sentetik madeni paralar.

Bir kez oluşturulduktan sonra, sentetik jetonlar ticaret için bir dizi dApp’de dolaşıma sokulabilir. UMA, Ethereum ekosisteminde düzinelerce dApp tarafından desteklenir.

Sentetik jetonun teminatı tasfiye eşiğinin üzerinde tutulursa süresi dolar. Ardından, belirteç, izlediği dayanak varlık için, süresi dolduğunda belirli fiyattan itfa edilebilir hale gelir. 

Altta yatan varlık, Bitcoin veya altın gibi bir emtia, Tesla (TSLA) hissesi gibi güvenlik veya bir olay sonucu spekülasyonu olabilir.

Tabii ki, sentetik bir token mevcut piyasa değerinden daha yüksek değer kazanırsa, tüccar onu iyi bir kâr için satabilir. Aksi takdirde, tüccar bir zarara uğrar.

UMA Temel Varlıkları Nasıl İzler?

UMA’nın PFCD’si sentetik belirteçler oluşturmak için bir şablon görevi görürken, fiyatlarını zincir dışı varlıklara bağlamak tamamen başka bir konudur. UMA’nın protokolünün ikinci bölümünün devreye girdiği yer burasıdır: Merkezi Olmayan Oracle Hizmeti.

Oracle, gerçek dünyadaki bilgileri blok zincirinin akıllı sözleşmeleri tarafından okunabilen verilere biçimlendiren bir aracı yazılımdır. Bununla birlikte, UMA’nın paha biçilmez sözleşmeleri, zincir dışı fiyatların yalnızca bir fiyat anlaşmazlığı olduğunda ithal edilmesini dikte eden yerleşik bir kurala sahiptir, bu yüzden buna iyimser denir. 

Vitalik Buterin, aksi takdirde otomatikleştirilmiş bir sürece müdahaleye izin vermek için bu konsepti 2014’te önerdi. Başka bir deyişle, UMA, insan dokunuşunu kendi kendini yürüten akıllı sözleşmelerle birleştirir.

Dayanak varlıklarla ilgili olası fiyat anlaşmazlıklarını çözmek için UMA’nın Merkezi Olmayan Oracle Hizmeti iki bölümden oluşur: İyimser Oracle Hizmeti (OOS) ve Veri Doğrulama Mekanizması (DVM). 

İkincisi, son kullanma tarihlerinden sonra sentetik belirteçleri kapatmanın yanı sıra anlaşmazlıkları ve tasfiyeleri ele alır.

UMA ağının kilit aktörleri sponsorlar, tasfiye memurları ve ihtilafçılardır. Adlarından da anlaşılacağı gibi, sponsorlar sentetik belirteçler oluşturmaktan sorumludur, tasfiye memurları tasfiye işlemlerini yürütür ve anlaşmazlıklar oylamayı başlatır ve tasfiye memurlarının kararlarını araştırır.

Protokolün UMA jetonları, UMA varlıklarıyla orantılı olarak oylama gücünü temsil eder.

UMA Yönetim Jetonları

UMA protokolünden sorumlu olan, CEO ve kurucu ortak Hart Lambur tarafından yönetilen Risk Labs Foundation’dır ve Allison Lu’nun kurucu ortağı tek çalışanıdır. UMA jetonlarını piyasaya sürdüklerinde, başlangıçta 100M UMA’yı bastılar. Bunun 48.5 milyonu UMA, Risk Labs kurucularının elinde.

UMA protokolünü entegre eden dApp geliştiricileri için Risk Lab, 35M UMA tahsis etti. Haftalık olarak bu, dApp’lerinde sentetik belirteçleri basmak için UMA kullanan ekiplere dağıtılan 50.000 UMA’dır.

UMA yığınının geri kalanı, 14.5M, token satışları yoluyla gelecekteki finansman için ayrılmıştır. Eylül 2022 itibariyle, UMA tokenlerinin %68’i dolaşımda. En yüksek fiyat noktasında UMA, Şubat 2021’de 43.37 dolara ulaştı.

Protokolün yönetişim ve hizmet belirteci olarak UMA, akıllı sözleşmelerini güvence altına almak ve iyimser Oracle’ın fiyat doğrulamasını sürdürmek için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, protokolün DVM’si, veri bozulmasını önlemek için UMA belirteçlerine güvenir, çünkü bunu yapmak için UMA belirteçlerinin %51’ini elde etmek gerekir. Bu, yolsuzluğun maliyeti (CoC) ile yolsuzluktan elde edilen kâr (PfC) arasındaki dengedir.

Bu nedenle protokol, UMA’nın toplam arzının yaklaşık %0,05’inde enflasyonist bir ödül üreten UMA’yı teminat olarak kullanmayı teşvik eder. Bu hafif enflasyonist baskıya karşı, UMA’nın fiyat takdir eden talebi, protokolün dApp entegrasyonuna bağlıdır.

UMA token oylaması gerçekleştiğinde, genellikle önceden UMA Discord sunucusunda tartışılırken , Voter dApp oylamanın kendisi için kullanılır. UMA İyileştirme Önerisi (UMIP) olarak adlandırılan bu tür oylama önerileri, acil durum kapatmaları ve fiyat anlaşmazlıklarından sözleşme teminatı olarak yeni kripto para birimlerini onaylamaya kadar uzanıyor.

En önemlisi, bir yolsuzluk vektörü tespit edilirse, UMIP oylaması, ödüller ve yaptırımlar arasındaki dengeyi ayarlayarak protokolün daha sağlam büyümesini sağlar.

UMA’nın Geleceği

Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) göre, 2021’in sonunda küresel türev piyasasının büyüklüğü 12.4 milyon dolara yükseldi. Bu, UMA’nın Ethereum ekosisteminde yeniden oluşturabileceği havuzdur.

Bu nedenle UMA, Ethereum’un başarısına ve gelecekteki ölçeklendirme yükseltmelerine güveniyor. Bu arada, UMA, ölçeklenebilirlik yolunu açan Polygon ile her EVM uyumlu zincire dahil oluyor. Bu, bir EVM (Ethereum Sanal Makinesi) katmanı kullandığından Avalanche gibi rekabetçi Katman 1 ağlarını bile içerir.

Merkez bankacıları, UMA’nın büyümesinin önündeki tek zorlu engeli temsil ediyor. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde tarafından gösterildiği gibi, merkezi olmayan varlıkları açıkça bir tehdit olarak görüyorlar .

Bitcoin ve altcoin güncel analizleri YouTube Kanalımız olan KRİPTO COİN ÇARŞISINI ziyaret ederek videolarımızı izleyebilirsiniz.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI