Ethereum’un büyük yükseltmesi hakkında bilmeniz gereken her şey

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Hakkında Bilmemiz Gerekenler..

Ethereum’un şimdiye kadarki en büyük yazılım güncellemesi The Merge, iki haftadan biraz fazla bir süre içinde gerçekleşecek.Yükseltme, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını daha enerji verimli hale getirmek için değiştirir.

Yıllarca süren planlamanın ardından Ethereum, The Merge adlı merakla beklenen blok zinciri yükseltmesine yaklaşıyor. Her şeyin planlandığı gibi gittiğini varsayarsak, Merge, blockchain ağını güvence altına almak için kullanılan temel fikir birliği mekanizmasını kalıcı olarak değiştirdiği için Ethereum’un bugüne kadarki en büyük anı olacak. Birleştirmenin temel amacı, ağın daha enerji verimli olmasına yardımcı olmak için Ethereum’un mevcut iş kanıtı konsensüs mekanizmasını hisse kanıtı olarak değiştirmektir.

Teknik olarak, Beacon Chain olarak adlandırılan hisse kanıtı zinciri zaten yayında, ancak henüz ana blok zinciri ile entegre değil. Birleştirme gerçekleştiğinde, mevcut blok zincirini alacak ve onu (dolayısıyla adı) hisse kanıtı zinciri ile birleştirecektir. Daha sonra, Ethereum hisse kanıtı üzerinde çalışacak.

Birleştirme neden oluyor?

Ethereum’un geliştirme ekibinin hisse kanıtına geçmek istemesinin nedeni, öncelikle onu enerji verimli hale getirmektir. 

Ethereum’un mevcut fikir birliği mekanizması, kriptografik bulmacaları çözmek için bilgisayar çiplerinin kullanıldığı madenciliğe dayanır. İş kanıtı etkili olsa da, yüksek oranda enerji yoğun ve yüksek miktarda karbon emisyonuna neden olan madencilik olarak kabul edilir. Ethereum ağının yılda ~75 terawatt-saat (TWh/yıl) tükettiği tahmin edilmektedir, bu da Avusturya’nın yıllık güç tüketimiyle hemen hemen aynıdır .

Bu, blok zincirinin, belirteçler tarafından seçilen doğrulayıcılar tarafından güvence altına alındığı bir hisse kanıtı sisteminde farklıdır. Ethereum’daki doğrulayıcıların hak kazanabilmeleri için 32 ether (48.000 $) hissesi olması gerekir. Pay gereksinimini karşıladığı sürece herkes bir doğrulayıcı düğüm olabilir. Kullanıcılar ayrıca jetonlarını bir doğrulayıcıya devrederek ve ödülleri paylaşarak varlıklarını bir araya getirebilir.

Kullanıcılar, kendi varlıklarını teminat olarak koyarak, kötü niyetli davranırlarsa hisselerinin kesilebileceği ve kendi fonlarını kaybedebilecekleri riskini kabul ederler. Bu, ağda olumlu bir aktör olmak için teşviktir. Madencilik ekipmanına yatırım yapmak ve blokları çıkarmak için elektrik ödemek zorunda olan madencilere benzer . Buradaki fikir, ağ operatörlerinin ağa saldırmaya çalışmaktan daha olumlu davranmasını daha faydalı hale getirmesidir.

Ancak madencilik sürecini kaldırarak ve bunun yerine staking koyarak, bu, pahalı donanım ve çok fazla elektrik edinmeyle ilgili yüksek maliyetleri ortadan kaldırır. Bu nedenle, Ethereum projesini çok daha enerji verimli hale getirme ve karbon ayak izini azaltma potansiyeline sahiptir.

Ethereum ekibi, Ethereum’un çalışma kanıtı mekanizmasını hisse kanıtı lehine kapatmanın, bu güç harcamasını yaklaşık %99,95 oranında büyük ölçüde azaltacağını ve bunun da yıllık 0,01 TWh/yıl enerji harcaması ile sonuçlanacağını tahmin etti.

Birleşme ne zaman olacak?

Ethereum Vakfı , Birleşmenin 10-20 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında tamamlanacağını doğruladı . Organizasyona göre etkinlik iki aşamada gerçekleşecek: Bellatrix ve Paris. 

The Merge’in Bellatrix adlı ilk bölümü 6 Eylül UTC saat 11:34’te gerçekleşecek ve Beacon Chain’i The Merge’e hazır hale getirmek için yükseltecek.

Bundan sonra, Paris adı verilen ikinci aşamada, iş kanıtı zinciri, hisse senedi kanıtına geçiş yapacak. Kesin geçiş süresi bilinmiyor, ancak ağ önceden ayarlanmış bir “terminal toplam zorluğuna” ulaştığında Birleştirme yürütülecek. Zincir üstü tahminlere dayanarak, bunun şu anda 15 Eylül’de gerçekleşeceği tahmin ediliyor – ancak her iki tarafta da birkaç gün dalgalanabilir.

Birleşmeye hazırlanmak için ne yapıldı?

Ethereum geliştiricileri, hisse kanıtına geçmek için yıllarca planlama ve yineleme yaptı.

The Merge’e yönelik kademeli gelişme iki dönüm noktasında gerçekleşti. İlki, Proof-of-stake geçişinin ilk aşamasını başlatan Aralık 2020’de The Beacon Chain’in oluşturulmasıydı. 

Beacon Chain, Ethereum’a paralel çalışan ve kullanıcıların ether (ETH) stake edebileceği bir Proof-of-Stake ağı olarak işlev gördü. Beacon Chain’i önceden başlatmanın amacı, Ethereum geçişi sırasında ağda yeterince Ethereum’un olduğundan emin olmaktı. Şu anda Beacon Chain, 418.000 doğrulayıcı düğümde yaklaşık 13,2 milyon ether stake ediyor .

Beacon Chain’in bir başka amacı da, Ethereum’un milyarlarca dolar değerinde varlığa ev sahipliği yapan iş kanıtı ana ağını etkilemeden, önemli bir süre boyunca üretimdeki hisse kanıtı konsensasyonunu test etmekti.

2022 boyunca, The Merge’e hazırlık olarak, Ethereum geliştiricileri, deneysel amaçlar için kullanılan Ethereum blok zincirinin özel klonları olan test ağlarında çeşitli kostümlü provalar gerçekleştirdi. Geliştiriciler, ana ağda da gölge çatalları adı verilen testler gerçekleştirir.

Ropsten , Sepolia ve Goerli dahil olmak üzere birden fazla test ağı, The Merge’den geçti ve tam Proof-of-stake kodunu çalıştırıyor. Bu provalar, çekirdek geliştiricilerin sorunları keşfetmesine ve Nethermind, Geth ve Erigon gibi Ethereum düğümlerini çalıştırmak için kullanılan istemci yazılımını geliştirmesine yardımcı oldu. Bu, Birleştirme geçişinin sorunsuz ilerlemesini sağlamak içindir.

Birleştirme, Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirecek mi?

Kullanıcılar arasında yaygın bir yanılgı, The Merge’in Ethereum’un genel ağ kapasitesini artıracağı, yani blok zincirini daha hızlı ve daha ucuz hale getireceğidir. Gerçekte, durum böyle değil.

Yükseltme yalnızca Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını – ağın zincirde kimin blok oluşturacağı konusunda nasıl anlaştığını – değiştirdiğinden, özellikle işlemleri ve ücretleri yöneten kuralları etkilemeyecektir. Benzer şekilde, yeni blokları işleme süresi sadece biraz değişecek ve 13 saniyeden 12 saniyeye düşecektir.

Bu nedenle, Birleşmeden sonra bile, Ethereum, yüksek talep zamanlarında tıkanıklık ve işlem ücreti artışlarına eğilimli olabilir. Birden çok katmandan oluşan bir sistem aracılığıyla ölçeklendirme için başka planlar da var – birden çok çeşidin toplanması da dahil olmak üzere  ve ağın oraya ulaşmak için biraz zamanı olacak.

Aynı zamanda, The Merge, blok zincirini parçalara ayırmaya ve bunlar arasında işlemlerin paralel olarak işlenmesine izin veren sharding gibi temel katmanda gelecekteki ölçeklendirme yükseltmeleri için zemin hazırlar.

The Merge, Ethereum’un tokenomiklerini nasıl değiştirecek?

Yaklaşan Birleşmenin ekonomik sonuçları da var. Ethereum blok zinciri, yeni konsensüs mekanizmasına geçer geçmez ihraçta büyük bir azalma ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle, etherin token arzının deflasyonist olma potansiyeli var. 

Mevcut tahminlere göre, doğrulama ödüllerinin iş kanıtı üzerinde verilen madenci ödüllerinden önemli ölçüde daha küçük olması nedeniyle, Yeni eter yaratma oranı Birleştirmeden sonra yaklaşık %90 düşecek. 

Ethereum’un ana topluluk web sitesinde yakın zamanda yayınlanan bir blog yazısı, iş kanıtı zincirinin madencilere her gün 13.000 ETH ödediğini belirtti . Birleştirmeden sonra, sitenin doğrulayıcı ödüllerinde yaklaşık 1.600 ETH ödeneceği ve dolayısıyla %88’lik bir azalma olacağı tahmin ediliyor.

Düzenlemedeki bu düşüş, Ethereum’un bir yakma ücreti getirmesinden kısa bir süre sonra geldi. Bu, madenciye (veya doğrulayıcıya) gitmeyen ancak yakılan ve erişilemez hale getirilen her blok zinciri işlemi için bir ücrettir. Buradaki fikir, zaman içinde eter arzını yavaş yavaş azaltmaktır.

Yakma ücretinin getirilmesinden bu yana, mevcut ether fiyatıyla yaklaşık 3,76 milyar dolar değerinde  2,6 milyondan fazla ETH yakıldı.

Sonuç olarak, Ethereum ağı her yıl çok daha az ETH ihraç edecek ve her yıl büyük miktarda ETH yakmaya devam edecek. Verdiğinden daha fazla yakarsa, şebeke deflasyonist olur – arzı her yıl artmak yerine azalır. 

Bu, işlem ücretlerinin temel bir parçası olan ortalama gaz fiyatı 16 gwei’nin üzerindeyse muhtemelen gerçekleşecektir.

Birleştirmeden sonra ne geliyor?

Birleştirmenin başarılı olduğunu varsayarsak, Ethereum’un en büyük sorunlarından birini – çevresel etkiyi – ortadan kaldıracak ve diğer temel sorunlarına, özellikle düşük maliyetlerle daha fazla işleme izin vermek için ölçeklendirmeye odaklanmasına izin verecek.

Çevre sorunu ortadan kalktığında, bunun NFT’lerin (çoğu Ethereum üzerinde olan) geleceği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. NFT’lerin hem teknolojik konulara hem de çevresel sorunlara işaret eden birçok eleştirmeni var. İkinci sayı olmadan, eleştirmenlere daha çekici gelebilirler, ancak bu kesin bir sorun değil.

Birleştirmeden sonra güvenlik sorunları olabilir. Birleştirmenin, Ethereum’da dağıtılan sözleşmeler üzerinde hiçbir etkisi olmayacak ve bu nedenle uygulamalar normal şekilde çalışmaya devam etmelidir. Ancak bu, insanların onları düzeltmeye veya onlardan yararlanmaya çalışmak için potansiyel sorunları aramasını engellemez.

Birleştirmeden sonra, Ethereum üzerindeki stake edilen ether kilitli kalacaktır. Para çekme işlemleri, Şanghay yükseltmesinden sonra etkinleştirilecek ve The Merge’den en az 6-12 ay sonra geleceği tahmin ediliyor. 

Ethereum Analizi…

 

Güne düşüşle başlayan Ethereum (eth), 1551 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Günlük grafiğine göre, özellikle MA hareketli ortalamalardan MA 50 günlüğün üzerinde kapatmadığı sürece yatay görümüne devam edebilir. MA 50 günlük hareketli ortalamaların üzerine çıkması durumunda 2000 dolara yolculuk yapabilir.

Güncel yorum ve analizlerimizi YouTube kanalım olan Kripto Coin Çarşısını ziyaret ederek videolarımızı izleyebilirsiniz.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI