Kriptonun Büyük Sıfırlaması !!!!

Kripto Paralra
Kripto Paralar Hakkında...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital Varlık Yatırımcıları Piyasanın 1 Trilyon Dolarlık Erimesinden Nasıl Kurtulacak?

Alt kısım, kriptonun en hızlı büyüyen blok zincirlerinden biri olan ve bitcoin’in başarısız olduğu yerde başarılı olmayı vaat eden LUNA’dan düştü. Tahmin edilebilir çöküşü tüm kripto pazarında yankılandı ve yatırımcıları parçaları toplamaya zorluyor.

Kripto’nun geçmişi beş sıfırlama ile tanımlandı. İlki 2014 yılında, temelde dünyadaki tek bitcoin borsası olan Mt. Gox’un yaklaşık yarım milyar dolarlık bir hacklemenin ardından çöktüğü zaman geldi. İkincisi, 2016’da, bir saldırganın akıllı bir sözleşmeyi kandırarak bugün 8 milyar dolar değerinde olan 60 milyon dolar değerinde ethereum dağıttığı The DAO Hack’ti. Üçüncüsü, Ocak 2018’de, ICO balonu patladığında, bir yıl boyunca düşüşe başlayarak, kripto pazarının %60’ını veya çoğunlukla değersiz önemsiz tokenler biçiminde 700 milyon dolardan fazlasını silip süpürdüğünde meydana geldi. Dördüncüsü, kriptonun diğer küresel finansal piyasaların çoğuyla birlikte değerinin %40’ını kaybettiği Mart 2020’de gerçekleşti.

Her sıfırlama, yalnızca fiyat-piyasa kapitalizasyon artışlarına yol açmadı, aynı zamanda hızlı inovasyonun önünü de açtı. ABD’deki en büyük iki borsa olan Coinbase ve Kraken, Mt. Gox’un çöküşünün küllerinden geliştirildi çünkü CEO’ları insanların bitcoin satın almak için güvenilir yerlere ihtiyacı olduğunu biliyordu. DAO’nun patlaması ve ICO çöküşü, bugün DeFi’nin büyümesi ve DAO’ların popülaritesi için zemin hazırladı ve Tesla gibi şirketlerin Covid’den önce bitcoin satın aldığını hayal etmek zor.

Beşinci sıfırlama geçen hafta başladı. Henüz en önemlisi olarak şekillenebilir. Bu kez trilyon dolarlık piyasa çöküşüne, riskli varlıklardaki keskin bir satış ve 16 milyar dolarlık sabit para TerraUSD’yi (UST) destekleyen LUNA adlı 40 milyar dolarlık dijital tokenin aniden buharlaşması neden oldu. Serbest dolaşan Luna jetonlarının aksine, her UST tek bir ABD doları değerinde olacak şekilde tasarlanmıştır. Mükemmel bir açgözlülük ve olgunlaşmamış teknoloji fırtınası, stablecoin’in sabitlenmesini kaybetmesine neden oldu ve 7 Mayıs ile 12 Mayıs arasında yaklaşık 56 milyar dolar değer kaybetti.

Gelişmekte olan kripto para piyasasında ciddi ayı piyasası çöküşleri neredeyse olağan hale geldi. Geçen yüzyılda ABD borsasının, hisse senetlerinin %30’dan fazla düştüğü yalnızca beş ayı piyasası yaşadığını düşünün. Bitcoin sadece 12 yaşında ve kripto para piyasası da bir o kadar ciddi çöküş yaşadı.

En temel düzeyde, en son kripto çöküşü, hızlı zengin olma planlarının sağduyuyu nasıl alt edebileceğinin bir başka hatırlatıcısıdır. Bu kadar çok sermaye kaybı, endüstriyi kripto para piyasalarındaki tüm kaldıraç kavramını hesaba katmaya ve inovasyonun sadece süslenmiş bir kaldıraç olup olmadığı ve tüm bir kripto para kategorisi için ölüm çanı olup olmadığı konusunda kendisine karşı dürüst olmaya zorluyor. varlık, algoritmik stabilcoinler olarak adlandırılır.

Kurumsal ve aile yatırım danışmanlığı firması Morgan Creek’in kurucusu Mark Yusko, “Kaldıraç asla kötü bir yatırımı iyi yapmaz, ancak iyi bir yatırımı kötü yapabilir ve çoğu zaman da kötü yapar” diyor. “Ve son birkaç ayda, özellikle de geçen hafta gördüğümüz şey bu, sadece gülünç düzeyde kaldıraçların çözülmesi. Ve geçen haftaki Terra probleminde – Luna probleminde – bu sadece kötü bir fikir, kötü yapı. İstikrarlı olması gereken bir varlığı, istikrarsız bir varlıkla teminat altına alamazsınız.”

Güney Kore merkezli Terra Vakfı, ABD dolarına istikrar kazandıran birçok tekniğin yerini alacak bir algoritma kullanarak bunu çözmeye çalıştı. Fiyat düştüğünde, 1 dolardan daha az değere sahip bir UST jetonunu 1 dolar değerindeki Luna ile takas etmek için bir arbitraj fırsatı yaratır. Teorik olarak. Luna blok zinciri ayrıca, mevduat sahiplerine %20 getiri ödeyen Anchor adlı bir DeFi kredi protokolüne de ev sahipliği yaptı.

Bağlam olarak, 2008’deki Büyük Durgunluk, yüksek faizli kredilerin paketlendiği ve bozulmamış derecelendirmelere sahip yeni menkul kıymetler olarak satıldığı bir konut balonu tarafından tetiklendi. Onların çöküşü, piyasada bir güven kaybını ve potansiyel risk kayıplarıyla finansal kurumlar üzerinde bir domino etkisi yarattı. Benzer şekilde, stabilcoin TerraUSD’nin çöküşüne kadar kusursuz olduğu düşünülüyordu. Eski bir Morgan Stanley genel müdürü olan Caitlin Long, şimdi sıfırdan para kazanmak için sıfırdan tasarlanmış bir Wyoming merkezli kripto bankası olan Custodia’yı inşa eden Caitlin Long, çok az kişinin anladığı ancak hızlı zenginlik vaat ettiği için üzerine yığıldığı için kayıpların arttığını söylüyor. Kaldıraç. “İnovasyon olarak gizlenenlerin çoğu, aslında başka bir şey gibi giyinmiş bir kaldıraçtı” diyor.

Pitchbook’a göre, Terra’nın en yüksek profilli yatırımcılarından biri, yönetimi altında 10 milyar dolarlık varlığa sahip Menlo Park merkezli girişim şirketi Lightspeed. Ayrıca 2013’te Ripple’a yatırım yapan ve son zamanlarda toplam kripto portföylerini 600 milyon dolara genişleterek kriptoyu destekleyen en eski VC’lerden biri. Şirketin bir sözcüsü, muhtemelen en kötü şöhretli yatırımlarından biri olarak aşağı inecek olan şeyin etrafındaki serpinti hakkında küstah bir tavır takındı. Sözcü, “Bunu, Bitcoin’in kısa vadeli fiyatının gelgitinden daha büyük bir bilgisayar paradigma kayması olarak görüyoruz” dedi. “Özellikle altyapı, DeFi ve ortaya çıkan kullanım durumlarında ikiye katlıyoruz.”

Başka bir büyük destekçinin kurucu ortağı, Three Arrows Capital’den Su Zhu, Twitter’da LUNA’nın düşüşünün temel değer önermesinden değil, uygulamasından kaynaklandığını söyledi. Zhu, Twitter profilinde #LUNA etiketini gururla sergilemeye devam ediyor.

En azından Zhu, başka bir büyük destekçi olan Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz gibi koluna bir Luna dövmesi yaptırmadı. Mürekkeple ne yapmayı planladığı konusunda henüz bir bilgi yok.

Buradaki trajedi, açgözlülük kesinlikle Luna’nın çöküşünün önemli bir parçası olsa da, yaratılmasının, büyüyen stabilcoin endüstrisinin aslında terk ettiği bir şey olan kriptonun merkezi olmayan ahlakını koruma arzusundan gelmesiydi. Piyasa değerine göre en büyük iki stablecoin olan Tether ve USD Coin’in toplam piyasa değeri 126 milyar dolar. Bununla birlikte, blok zincirleri üzerinde çalışırken, zaman zaman dijital dolar versiyonlarını teminat altına almak için kullanılan varlıklar konusunda çok şeffaf olmayan yüksek derecede merkezi şirketler tarafından yönetilirler. Tether, varlıklarının %40’ını menşei bilinmeyen ticari kağıtlara yatırdığı için özellikle tartışmalıdır.

Bununla birlikte, Tether, Terra başarısızlığından yararlanan birkaç rakipten biriydi. DAI stabilcoini MKR’nin perde arkasındaki kripto para birimi, çöküşü takip eden günlerde %38 sıçradı ve Tether kısa bir süre için sabit noktasını kaybederken, hızla eski konumunu geri kazanarak göreceli bir güvenli liman statüsüne geri döndü. FalconX CEO’su Raghu Yarlagadda, “Geçen haftanın ortasında yatırımcılar tüm stabilcoin ihtiyaçları için Tether’den USDC’ye dönüyordu” dedi. “USDC normal oranın 2,5 katından satın alınıyordu. Haftanın sonuna doğru çok ilginç olan, insanların USDC’den fiat’a dönmesiydi.”

Belki de en hayal kırıklığına uğrayan rakip, Luna’nın düşüşünün tüm stablecoin endüstrisine kötü yansıdığını iddia eden Circle’ın baş strateji sorumlusu Dante Disparte’dı ve UST’ye “sadece isimde kararlı” bir token olarak atıfta bulundu. Terra’nın kurucusu Do Kwon’un 3 milyar dolardan fazla kripto teminatı kullanmasının, projeyi merkezi olmayan bir bayrak altında çalışan merkezi bir varlık olarak ortaya çıkardığını iddia etti.

“Terra’nın davranışı ve çöküşü, gerçekten, gerçekten, gerçekten, Terra’nın tamamen ademi merkeziyetçi olduğu argümanı karşısında uçtu, çünkü onu çözmek veya kurtarmaya çalışmak için Twitter’da bir avuç insan ve bir avuç vaat ifadesi aldı. ”diyor Disparte. “Ve bu sadece merkezileşmekle kalmıyor, aynı zamanda kaprisli ve keyfi hissettiriyor.”

Luna’nın kurucusu Do Kwon’un rakiplerini kızdırmak için elinden geleni yapmasına yardımcı olmadı. Mart ayında , projelerin bocaladığını izlemenin eğlenceli veya “eğlenceli” olduğunu söyledi ve UST’nin 2014’te piyasaya sürülen benzer şekilde inşa edilmiş bir stablecoin olan Dai’yi yok edeceğini tweetledi.

Güncel bitcoin ve altcoin analizleri için YouTube Kanalım olan KRİPTO COİN ÇARŞISINI ziyaret edebilirsiniz.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI