Matic (Polygon), Dot, Omg, Oxt, Ltc, İcp, Grt, Eos, Bu Coinler Hakkında Ne Biliyoruz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EOSIO (EOS)

Çıkış Tarihi: Temmuz, 2017

EOSIO, Ethereum’a bir alternatif olmayı hedefliyor. Merkezi olmayan uygulamalar için bir “blockchain bilgisayarı” olarak hareket eden blok zinciri altyapısı sağlar ve geliştiricilerin kendi akıllı sözleşmelerini ve merkezi olmayan uygulamalarını (veya dapp’lerini) oluşturmasına, dağıtmasına ve barındırmasına olanak tanır.

Eos Nasıl Çalışır?

 EOSIO, paralel işleme gibi yenilikler sayesinde, yüksek ücretler veya yavaş onay süreleri gibi olumsuz ağ etkileri yaşamadan binlerce dapp’yi destekleyebileceğini iddia ediyor. Bu, büyük ölçekli kullanım durumları için blok zincir teknolojilerini benimsemek isteyen ticari geliştiriciler ve finans kurumları için çekici olabilir.

Ağın yerel belirteci EOS, blok zincirindeki işlemlere ve uygulamalara güç sağlamak için kullanılır ve Delegated Proof of Stake (DPoS) adı verilen bir fikir birliği modelinde bir ödül için stake edilebilir.

Aklınızda bulundurun : EOSIO, günümüzde blok zinciri uygulamalarının geliştiricilerinin karşılaştığı sorunlu noktalara, özellikle de program tasarımında hız, ölçeklenebilirlik ve esneklik sorunlarına özel olarak odaklanılarak, geliştiricilerin ve son kullanıcıların benimsemesi kolay olacak şekilde oluşturuldu.

THE GRAPH (GRT)

Çıkış Tarihi: Ocak 2019

Grafik, blok zinciri verilerini indekslemek ve sorgulamak için merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir protokoldür. GRT, The Graph’in ekosistemini besleyen Ethereum belirtecidir . Veri göndererek veya doğrulayarak katkıda bulunan ağdaki katılımcılara ödeme yapmak için kullanılır.

The Graph Nasıl Çalışır?

 The Graph, arama motorlarının web’i indeksleme şekline benzer şekilde, Ethereum ve Filecoin gibi ağlardaki blok zinciri verilerini indekslemeyi amaçlar. Bu veriler, geliştiricilerin verileri GraphQL API aracılığıyla sorgulamasını kolaylaştıran alt grafikler adı verilen açık API’lerde gruplandırılır. The Graph, verileri erişilebilir hale getirerek, DEX’ler gibi merkezi olmayan finans (veya DeFi) uygulamalarına etkin bir şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları verileri sağlar.

Dizin oluşturucular, sorguları işleme, dizine eklenecek alt grafikleri seçme ve bu işi yapmak için APY ödülleri kazanma hakkı karşılığında GRT belirteçlerini paylaştırır .Küratörler, ağdaki alt grafiklerin kalitesini doğrulayarak yardımcı olur.

Unutmayın: Dizin oluşturma, büyük miktarda GRT ve teknik bilgi gerektirir – ancak herkes GRT’nin bir kısmını bir Dizin Oluşturucuya devredebilir ve sorgu ve dizin oluşturma ödüllerinden bir pay alabilir.

İNTERNET COMPUTER(ICP)

Çıkış Tarihi: Mayıs 2021

Internet Computer’ın temel fikri, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız veri merkezlerinin en çok güç sağlayan bulut hizmetlerine (Amazon Web Services ve Google Cloud gibi şirketlerden) bir alternatif oluşturmak için bir araya geldiği yeni bir tür merkezi olmayan internet ve küresel bilgi işlem sistemi yaratmaktır. mevcut internetin. ICP belirtecinin birkaç önemli kullanımı vardır: bir yönetişim belirteci olarak hareket eder (sahiplerin ICP protokolünün gelecekteki geliştirilmesinde söz sahibi olmaları karşılığında ICP’lerinin bir kısmını ağa “kilitlemelerine” izin verir), ağ tarafından ödüllendirilir. iyi davranış için katılan veri merkezleri ve ağdaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

İnternet Computer Nasıl Çalışır?

ICP’yi kriptoyu işlem gücüne dönüştürmenin bir yolu olarak düşünebilirsiniz. Ağ, bir geliştiricinin projesinin gerektirdiği bilgi işlem gücü miktarına dayalı olarak bir ücret belirleyecektir. Ücret ödendiği sürece, web sitesi doğrudan halka açık internet üzerinde çalışacaktır.

Aklınızda bulundurun: Gerçekten merkezi olmayan bir ağda, kötüye kullanım amaçlı içeriğe ev sahipliği yapmaktan kim sorumlu tutulabilir? Bugün interneti işleten şirketler, bir dereceye kadar ölçülülük uyguluyorlar, ancak işin kötü yanı, herhangi bir zamanda herhangi birini keyfi olarak platformdan kaldırabilmeleridir. İdeal olarak, İnternet Bilgisayarı bu zor sorunlara çözümler üretmek için merkezi olmayan yönetişim kullanabilir.

LİTECOİN (LTC)

Çıkış Tarihi: Ekim, 2011

Litecoin en eski kripto para birimlerinden biridir. 2011 yılında Bitcoin çatalı olarak oluşturuldu ve daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük maliyetler sunuyor.

Litecoin Nasıl Çalışır?

 Bir Bitcoin çatalı olarak Litecoin, kullanım ve tasarım açısından Bitcoin ile neredeyse aynı olan temel mantığı veya mimariyi değiştirmeyi amaçlamadı, ancak daha kısa bir işlem onay süresi ve çok daha düşük maliyetle (50’ye kadar) piyasa koşullarına bağlı olarak kat daha düşüktür).

Unutmayın : Litecoin’in hızı ve nispeten düşük ücretleri, onu bir ödeme seçeneği ve değer aktarma aracı olarak çekici kılıyor, ancak ağ, genel ağ güvenliği açısından olumsuz etkileri olan Bitcoin’den önemli ölçüde daha az madenciye sahip.

ORCHİD (OXT)

Çıkış Tarihi: Aralık, 2019

OXT Nedir Dijital gizlilik ve sansür, dünyanın her yerindeki insanlar için artan bir endişe olarak büyürken, VPN hizmetleri (“Sanal Özel Ağ”) internette özel ve güvenli bir şekilde gezinmek ve çevrimiçi hizmetlerle etkileşim kurmak için popüler bir araç haline geldi.

Orchid, geleneksel VPN hizmetlerinin işlevselliğini blok zinciri teknolojilerinin güvenlik ve anonimlik avantajlarıyla genişletmeyi amaçlayan kripto destekli bir VPN hizmetidir. OXT, Orchid’in VPN hizmetinin kullanımı için güvenli bir ödeme aracı olarak hizmet eden bir Ethereum belirtecidir.

Orchid (OXT) Nasıl çalışır?

 Orchid ağında iki kullanıcı kategorisi vardır: Bant genişliği kullanıcıları, VPN kullanan müşterilerdir. (Android, iOS ve Mac için kullanılabilir.)Bant genişliği sağlayıcıları, fazla internet bant genişliğini kullanıcılara sağlamak için OXT belirteçlerini stake eden Orkide Düğümleridir. Karşılığında, OXT jetonlarında tazminat alırlar. OXT ne kadar çok stake yapılırsa, ödül alma şansı o kadar artar. Bant genişliği sağlayıcılarının, kendilerini sorumlu davranmaya teşvik etmek için OXT’yi stake etmeleri gerekmektedir. Ancak OXT’den yararlanmak için tam bant genişliği sağlayıcısı olmanıza gerek yok. Herhangi bir OXT sahibi, tokenlerinin bir kısmını tam bant genişliği sağlayıcılı bir havuzda stake edebilir.
Unutmayın: Orchid, tek bir merkezi VPN hizmetine güvenmek yerine, kullanıcıların internete özel olarak erişmelerine olanak tanıyan, güvenilir, yüksek kaliteli bant genişliği sağlayıcılarından oluşan dağıtılmış bir ağ sağlamayı amaçlar.
 

OMG NETWORK (OMG)

Çıkış Tarihi: Temmuz, 2017

OMG, çeşitli dijital ve fiat para birimleri arasında değer aktarmak için bir blok zinciri kullanan sistemler oluşturmak ve hızlı, ucuz ve güvenli finansal araçlar ve hizmetler oluşturmak için işletmeler ve DeFi uygulamaları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilen OMG, işletmelerin bir blok zincirinden diğerine değer aktarmasına veya blok zincirleri ile Visa ve Swift gibi geleneksel ödeme anlaşma şirketleri arasında fon transfer etmesine izin vermek için diğer blok zinciri ağları ve geleneksel ödeme sağlayıcıları ile entegre olmayı amaçlamaktadır.

Omg Network Nasıl Çalışır?

Resmi olarak OmiseGo olarak bilinen OMG, ana akım cüzdanlara entegre edilmek üzere tasarlanmış bir katman-2 Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. Kullanıcıların Ethereum belirteçlerini doğrudan Ethereum blok zincirine aktarmaktan daha hızlı ve daha ucuza aktarmalarını sağlamak için Ethereum blok zincirinin üzerinde çalışır.OMG sahipleri, ağın güvende kalmasına yardımcı olan bazı tokenlerini de stake edebilirler. Biraz OMG stake ettiğinizde, OMG Ağının son kullanıcılardan oluşturduğu toplam ücretlerin belirli bir yüzdesini kazanırsınız.OMG, “para birimi agnostiği” olduğunu iddia ediyor. Belirli bir işlemde hangi para birimleri ve blok zincirleri olursa olsun ücretler aynı kalır. Bu özellik özellikle ödeme işlemcileri ve finans kurumları için faydalı olabilir.

POLKADOT (DOT)

Çıkış Tarihi: Mayıs 2020

Polkadot, blok zincirlerini birbirine bağlayan – değer ve verilerin önceden uyumsuz ağlar (örneğin Bitcoin ve Ethereum) arasında gönderilmesine izin veren bir protokoldür. Ayrıca hızlı ve ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. DOT belirteci, bahis ve yönetim için kullanılır; Coinbase ve diğer borsalarda satın alınabilir veya satılabilir.

Polkadot’un geliştiricileri arasında Ethereum ortak yaratıcısı Gavin Wood yer alıyor. 26 Mayıs 2020’de başlatıldı. Kâr amacı gütmeyen Web3 Vakfı , Polkadot’un açık kaynak kodunu koruyan birincil araştırma kuruluşudur.

Polkadot Nasıl Çalışır?

Polkadot ağı, “röle zinciri” olarak adlandırılan bir ana blok zinciri ve kullanıcı tarafından oluşturulan birçok paralel zincir (veya “parachains”) içerir. Ayrıca, çoğu blok zinciri arasında değer ve verilerin aktarılmasına izin veren ve hatta blok zinciri olmayan veritabanlarına bağlanmak için kullanılabilen bir bağlantı katmanına veya “köprüye” sahiptir.

Polkadot’un bu kadar çok bilgiyi işleyebilmesinin nedeni, birçok para zincirinin ana röle zinciri için çok fazla ağır kaldırma yapmasıdır. Sonuç olarak, Polkadot ağı, Bitcoin için yaklaşık 7 ve Ethereum için 30 ile karşılaştırıldığında, saniyede 1.000’den fazla işlemi işleyebilir. Ağ büyüdükçe ve daha fazla parachain eklendikçe, Polkadot saniyede bir milyon işleme ulaşabilecek hızlarla daha da hızlanmalıdır.Polkadot jetonu (DOT), Polkadot ağı içinde iki ana işleve hizmet eder: bu, sahiplerinin protokolün geleceği hakkında söz sahibi olmalarını sağlayan bir yönetişim jetonudur ve stake için kullanılır, bu şekilde Polkadot ağ işlemleri doğrular ve yeni DOT verir. DOT, Coinbase gibi borsalarda alınıp satılabilir

POLYGON (MATIC)

Çıkış Tarihi: Ekim 2017

 
Polygon, Ethereum blok zincirinin yanında çalışan ve hızlı işlemlere ve düşük ücretlere izin veren bir “ikinci katman” veya “yan zincir” ölçeklendirme çözümüdür. MATIC, ağın ücretler, stake ve daha fazlası için kullanılan yerel kripto para birimidir. MATIC’i Coinbase gibi borsalar aracılığıyla alabilir veya satabilirsiniz. MATIC adı, Polygon’un geliştirilmesindeki daha önceki bir aşamadan gelir. Ekim 2017’de Matic Network olarak piyasaya sürüldükten sonra, geliştiriciler 2021’in başlarında Polygon olarak yeniden markalaştı. Poligon nasıl çalışır? Çokgeni metrodaki bir ekspres tren gibi hayal edin – normal trenle aynı rotada hareket eder, ancak daha az durak yapar ve bu nedenle çok daha hızlı hareket eder. (Bu benzetmede ana Ethereum blok zinciri yerel trendir.)

Yeni MATIC oluşturmak ve ağı güvenceye almak için, Polygon bir hisse ispatı konsensüs mekanizması kullanır – bu, sahip olduğunuz MATIC’te para kazanmanın bir yolunun bahis yapmak olduğu anlamına gelir. Doğrulayıcılar ağır işi halleder – yeni işlemleri doğrular ve blok zincirine eklerler. Karşılığında, bir ücret kesintisi ve yeni oluşturulan MATIC alabilirler. Doğrulayıcı olmak, tam zamanlı bir düğüm (veya bilgisayar) çalıştırmayı ve kendi MATIC’inizi belirlemeyi gerektiren bir taahhüttür. Bir hata yaparsanız veya kötü niyetli davranırsanız (veya internet bağlantınız arızalı olsa bile) stake ettiğiniz MATIC’inizin bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Temsilciler, MATIC’lerini güvenilir bir doğrulayıcı aracılığıyla dolaylı olarak paylaştırır. Bu, staking’in çok daha düşük taahhütlü bir versiyonudur. Ancak yine de araştırma gerektirir – seçtiğiniz doğrulayıcı kötü niyetli davranırsa veya hata yaparsa, stake ettiğiniz MATIC’inizin bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.

Aklınızda bulundurun: Polygon ağı, ana Ethereum ağının izin verdiği şeylerin çoğunu yapmanıza izin verir, ancak genellikle bir sentin küçük bir kısmı olan ücretlerle. QuikSwap veya SushiSwap gibi merkezi olmayan borsaları , Aave gibi getiri sağlayan borç verme ve tasarruf protokollerini, OpenSea gibi NFT pazarlarını ve hatta Pooltogether gibi “kayıpsız ödüllü oyunları” deneyebilirsiniz.

Polygon ağını denemek için Coinbase Wallet gibi uyumlu bir kripto cüzdanına biraz kripto göndermeniz gerekiyor . Daha sonra, kripto paranızın bir kısmını – sabit paralar bunun için popüler bir seçimdir – Poligon ağına “köprüleyebilirsiniz”. Ayrıca işlem yapmak için bazı MATIC’ler arasında köprü kurmanız gerekecek, ancak ücretler çok düşük olduğu için bir dolar bile yeterli.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI