Ethereum Hakkında Bilmemiz Gerekenler..

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum nedir?

Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Aynı zamanda, tüm DeFi evreni de dahil olmak üzere çok sayıda farklı uygulamayı çalıştırabilen merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur.

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir . Bununla birlikte, Bitcoin’den farklı olarak, başlangıçta dijital bir para birimi olarak tasarlanmamıştır. Bunun yerine, Ethereum’un kurucuları, blok zincirlerinin güvenliğine ve açıklığına sahip olacak ve bu nitelikleri çok çeşitli uygulamalara genişletecek yeni bir tür küresel, merkezi olmayan bilgi işlem platformu oluşturmak istedi . 

Finansal araçlardan oyunlara ve karmaşık veritabanlarına kadar her şey zaten Ethereum blok zincirinde çalışıyor ve gelecekteki potansiyeli yalnızca geliştiricilerin hayal gücü ile sınırlı. Kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’na göre, “Hemen hemen her şey kodlanabilir, merkezi olmayan, güvenli hale getirilebilir ve Ethereum ile takas edilebilir.”

Ethereum popüler bir yatırım aracı ve varlık deposu haline geldi (ve Bitcoin gibi, bir aracı olmadan değer göndermek ve almak için kullanılabilir).

Geliştiriciler, Ethereum blok zinciri aracılığıyla, oyunlardan ve modern veritabanlarından karmaşık merkezi olmayan finansal araçlara kadar her şey dahil olmak üzere çok sayıda uygulama oluşturabilir ve çalıştırabilir – yani bir bankaya veya başka bir aracı kuruma ihtiyaç duymazlar.

Ethereum tabanlı uygulamalar “akıllı sözleşmeler” kullanılarak geliştirilir. Akıllı sözleşmeler , geleneksel kağıt sözleşmeler gibi çalışır. Taraflar arasında bir anlaşmanın şartlarını belirlerler. Ancak eski bir sözleşmeden farklı olarak, akıllı sözleşmeler, koşullar karşılandığında, katılan taraflar işlemin karşı tarafının kim olduğunu bilmeden ve bir aracıya ihtiyaç duymadan otomatik olarak yürütülür.

Ethereum, Bitcoin gibi, bir kişinin sahibi olmadığı veya işletmediği açık kaynaklı bir projedir. İnternet bağlantısı olan herkes bir Ethereum düğümü oluşturabilir veya ağ ile etkileşime girebilir.

Bitcoin merkezi olmayan blok zincirinin dünyanın herhangi bir yerindeki iki yabancının bir bankanın aracısı olmadan para göndermesine veya almasına izin vermesi gibi, Ethereum’un merkezi olmayan blok zincirinde yürütülen akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin kesintilerden etkilenmeden tam olarak programlandığı gibi çalışan karmaşık uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. sansür, dolandırıcılık veya harici tarafların müdahalesi .

Popüler Ethereum tabanlı yenilikler arasında sabit paralar (değeri akıllı bir sözleşme yoluyla ABD dolarına sabitlenen DAI gibi), merkezi olmayan finans uygulamaları (DeFi olarak adlandırılır) ve diğer merkezi olmayan uygulamalar (dApps olarak da adlandırılır) bulunur.

Ethereum, Ether ve ETH arasındaki fark nedir?

Ethereum ağın adıdır. “Ether”, Ethereum ağı tarafından kullanılan yerel kripto para birimi simgesidir. Bununla birlikte, günlük dilde token, çoğunlukla “ETH” (veya basitçe “Ethereum”) olarak anılır. Değer göndermenin, almanın veya saklamanın bir yolu olarak ETH, Bitcoin ile hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak aynı zamanda Ethereum ağında belirli bir rolü vardır. Kullanıcılar akıllı sözleşmeleri ETH’de yürütmek için ücret ödediğinden, her şeyi devam ettiren yakıt olarak görülebilir (dolayısıyla bu ücretler “gaz” olarak da bilinir).

Ethereum güvenli mi?

ETH şu anda Ethereum blok zinciri tarafından destekleniyor, aynı şekilde Bitcoin kendi blok zinciri tarafından destekleniyor. Ağdaki tüm bilgisayarların katkıda bulunduğu bilgi işlem gücünün büyük bir kısmı, tüm işlemleri doğrular ve güvence altına alır, bu da üçüncü taraf müdahalesini neredeyse imkansız hale getirir.

Ethereum nasıl çalışır?

Bitcoin blok zincirinin bir banka defterine ve hatta bir çek defterine çok benzediğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, ağda meydana gelen her işlemin, ilk işleme kadar uzanan sürekli bir hesabıdır – ve ağdaki tüm bilgisayarlar, bu hesaplamanın doğru ve güvenli olmasını sağlamak için bilgi işlem güçleriyle katkıda bulunur.

Öte yandan Ethereum blok zinciri daha çok bir bilgisayara benzer: aynı zamanda işlemlerin belgelenmesi ve güvence altına alınmasıyla da ilgilenir, ancak Bitcoin blok zincirinden önemli ölçüde daha esnektir. Geliştiriciler, lojistik görevler için yönetim yazılımından oyunlara ve tüm DeFi uygulamalarına (borç verme ve borçlanmadan hisse senedi ticaretine kadar her şeyi içerir) çok çeşitli araçlar oluşturmak için Ethereum blok zincirini kullanabilir.

Ethereum, bu hizmetleri gerçekleştirmek için bir “sanal makine” kullanır. Böyle bir makine, Ethereum yazılımını çalıştıran birçok bireysel bilgisayardan oluşan devasa, küresel bir bilgisayarla karşılaştırılabilir. Bu bilgisayarları çalışır durumda tutmak, katılımcıların hem donanıma hem de elektriğe yatırım yapmasını gerektirir. Bu maliyetleri karşılamak için ağ, Ether (veya ETH) adı verilen kendi Bitcoin benzeri kripto para birimini kullanır.

ETH her şeyi çalışır durumda tutar. ETH ile akıllı sözleşmeleri yürütmek için ağa ödeme yaparak Ethereum ağı ile etkileşime girersiniz. Bu nedenle ETH’de ödenen ücretlere “gaz” (yani yakıt) adı verilir.

Gaz fiyatları, şebekenin ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak dalgalanır. Ethereum 2.0 olarak adlandırılan Ethereum blok zincirinin yeni bir versiyonu, verimliliği artırmayı hedefliyor. Kullanımları Aralık 2020’de başladı. (Yeni blok zincirine geçişin önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.)

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0 (genellikle ETH2 olarak anılır) Ethereum ağında büyük bir gelişmeyi temsil eder.Kavramsal olarak, güvenlik, hız ve verimliliği artırırken Ethereum ağının daha da büyümesini sağlamalıdır.

2021’in başlarından beri, Ethereum 2.0 ve Ethereum 1.0 bir arada var oldular – ancak orijinal blok zinciri nihayetinde ETH2 blok zinciri ile birleşecek. (Bir ETH sahibiyseniz hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur – ETH 1.0 blok zincirindeki varlıklarınız otomatik olarak ETH2 blok zincirine taşınacaktır.) ETH2’ye geçiş Aralık 2020’de başladı ve yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor.

Ethereum 2.0’ı gerekli kılan nedir? Popüler bir kripto varlığını yeni bir platforma taşımak karmaşık bir girişimdir. Bununla birlikte, Ethereum’un ölçeklenmesi ve gelişmesi gerekir. Bunun nedeni, ETH 1.0 blok zinciri tarafından kullanılan “İş Kanıtı” işlem doğrulama yönteminin tıkanıklığa, daha yüksek ücretlere neden olması ve büyük kaynakların (özellikle elektrik) kullanılmasını gerektirmesidir.

 

Güncel yorum ve analiziler için, YOUTUBE Kanalımız KRİPTO COİN ÇARŞISINI‘nı ziyaret edebilirsiniz..

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI