Staking Nedir?, Staking Hakkında Ne Biliyoruz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralarla ilgili pek çok şey gibi staking de konuyu ne düzeyde anlamak istediğinize bağlı olarak karmaşık veya basit bir fikir olabilir. Pek çok takasçı ve yatırımcı için ana fikir, staking’in belirli kripto paraları tutmak karşılığında ödül kazanmanın bir yolu olduğudur. Bununla birlikte, sadece bir miktar staking ödülü kazanmayı hedefliyor olsanız bile en azından bu sürecin nasıl ve neden bu şekilde işlediği hakkında biraz bilgi edinmek faydalı olacaktır. 

 

Staking nasıl işler?

Elinizdeki kripto para staking’e izin veriyorsa (mevcut seçenekler arasında TEZOS (XTZ), Cosmos (ATOM) ve yeni ETH2 güncellemesi aracılığıyla artık Ethereum yer almaktadır)varlıklarınızın bir  kısmını Stake edebilir ve bu varlıklardan zamanla bir bileşik faiz ödülü kazanabilirsiniz. Bu genellikle, faiz getiren bir mevduat hesabına benzeyen bir “staking havuzu” aracılığıyla gerçekleşir. 

Kripto paranızın stake edildiğinde ödül kazandırmasının nedeni blok zincirinin bu parayı işletiyor olmasıdır. Staking’e imkân tanıyan kripto paralar, Hisse İspatı adı verilen bir “uzlaşma mekanizması”ndan faydalanır. Bu mekanizma, banka veya ödeme işleyici gibi bir aracı olmadan tüm işlemlerin doğrulanmasının ve güvenliğinin sağlanmasının yoludur. Stake etmeyi tercih ettiğiniz durumda kripto paranız bu sürecin bir parçası olur. 

 

Neden sadece bazı kripto paralarda staking var?

Bu noktada konu biraz daha teknik bir hâl alıyor. Örneğin Bitcoin, staking’e izin vermez. Nedenini anlamak için işleyişin arka planıyla ilgili biraz daha bilgiye ihtiyacınız olacak. 

  • Kripto paralar genelde merkezsizdir, yani her şeyi kontrol eden merkezî bir otorite yoktur. Öyleyse nasıl oluyor da merkezsiz bir ağdaki tüm bilgisayarlar, bir banka veya kredi kartı şirketi gibi merkezî bir otorite tarafından iletilmesine gerek kalmaksızın doğru yanıta ulaşabiliyor? Bu ağlar bir “uzlaşma mekanizması” kullanır. 

  • Bitcoin ve Ethereum 1.0 dâhil pek çok kripto para, İş İspatı adı verilen bir uzlaşma mekanizmasından faydalanır. Ağ, İş İspatı aracılığıyla, gezegenin farklı uçlarındaki yabancılar arasındaki işlemleri doğrulamak ve kimsenin aynı parayı iki defa harcamaya çalışmadığından emin olmak gibi sorunları çözmek için büyük miktarda işlem gücü üretir. Bu sürecin bir parçası da dünyanın dört bir yanından “madencilerin” kriptografik bir bulmacayı ilk çözen olmak için yarışmasını kapsar. Kazanan, blok zincirine en son doğrulanan işlemler blokunu ekleme hakkı elde eder ve karşılığında bir miktar kripto alır. 

Bitcoin, bir banka defterine çok benzer şekilde, giden ve gelen işlemleri takip eden basit bir blok zinciridir. Bitcoin’inki gibi nispeten basit bir blok zinciri için İş İspatı ölçeklenebilir bir çözümdür. Öte yandan örneğin Ethereum, blok zincirinin üzerinde çalışan koskoca DeFi dünyası gibi çok çeşitli uygulamalar barındırır. Bu türden daha karmaşık sistemlerde İş İspatı, işlem trafiğinin çok fazla olduğu durumlarda dar boğazlara neden olabilir. Bunun sonucunda işlem süreleri ve ücretleri artabilir.

Staking’in avantajları nelerdir?

Uzun süredir kripto para sahibi olan pek çok kişi staking’i, varlıklarının kripto cüzdanlarında işlevsizce beklemesindense ödüller kazanarak kendileri için işlemesini sağlamanın bir yolu olarak görür.

Staking, desteklediğiniz blok zinciri projelerinin güvenliğine ve verimliliğine katkıda bulunma avantajını sunar. Kaynaklarınızın bir kısmını stake ederek blok zincirini saldırılara karşı daha dirençli kılar ve zincirin işlem gerçekleştirme kabiliyetini güçlendirirsiniz. (Ayrıca bazı projeler, staking katılımcılarını protokolle ilgili gelecekteki değişiklikler ve güncellemeler için varlık sahiplerine söz hakkı sağlayan “yönetişim token’ları” ile ödüllendirir.)

Staking’in bazı riskleri nelerdir?

Staking sıklıkla, kripto paranızın belirli bir süre boyunca aktarılamayacağı bir kilitleme veya “vesting” süreci gerektirir. Bu süreç boyunca fiyatlar yükselse bile stake edilen token’larınızı takas edemeyeceğiniz için bu durum bir dezavantaj olabilir. Staking yapmadan önce dâhil olmayı düşündüğünüz her bir proje için speisfik staking gerekliliklerini ve kurallarını araştırmak önemlidir.

Staking’e nasıl başlarım?

Genelde staking, katılmak isteyen herkese açıktır. Bununla birlikte tam bir doğrulayıcı olmak için önemli miktarda bir asgari yatırım (örneğin ETH2’de en az 32 ETH gerekir), teknik bilgi ve bu iş için tahsis edilmiş, gece gündüz kesintisiz olarak doğrulamaları gerçekleştirebilecek bir bilgisayar gerekir. Bu düzeyde bir katılım, güvenlik kaygılarını da beraberinde getirir ve kesinti süreleri bir doğrulayıcının stake’inde slash’e neden olabileceği için ciddi bir yükümlülüktür.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI