Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Kripto Para Yatırım Stratejisi
Kripto Para Yatırım Stratejisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortalama maliyet etkisine giriş – uzun vadeli bir yatırım stratejisi

KRİPTO PARALAR'DA YATIRIM STRATEJİSİ
KRİPTO PARALAR’DA YATIRIM STRATEJİSİ

Bitcoin gibi kripto para birimleri günlük (hatta saatlik) fiyat dalgalanmaları yaşayabilir. Her tür yatırımda olduğu gibi, oynaklık belirsizliği, kaçırılan bir fırsat korkusunu veya genel olarak yatırım yapma korkusunu tetikleyebilir. Fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında, satın almak için en iyi zaman nasıl belirlenir?

İdeal olarak, her zaman şu ilkeyi izlemelisiniz: fiyatlar düşükken satın alın ve fiyatlar yüksek olduğunda satın. Aslında, uzmanlar için bile bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Birçok yatırımcı, “piyasaya zaman ayırmaya” çalışmak yerine, piyasa oynaklığının etkisini azaltmak için dolar-maliyet ortalaması (DCA) adı verilen bir strateji kullanır. Yatırımcılar, kripto para birimleri, hisse senetleri veya altın gibi bir finansal ürüne düzenli olarak daha az miktarda yatırım yaparlar.

Yatırımlarının uzun vadede değer kazanacağına (veya değer kazanacağına) inanan yatırımcılar için ortalama maliyet etkisi doğru bir seçim olabilir ve bu arada fiyat dalgalanmaları olabilir.

Ortalama Maliyet Etkisi Nedir?

Ortalama maliyet etkisi, bir yatırımcının bir finansal ürüne belirli bir süre boyunca fiyata dikkat etmeden düzenli olarak küçük miktarlarda yatırım yaptığı uzun vadeli bir stratejidir. Ortalama maliyet etkisinin yatırım yol haritası zamanla değişebilir ve yatırım hedeflerine bağlı olarak birkaç ay veya yıllarca uzayabilir.

Ortalama maliyet etkisi, bitcoin satın almanın popüler bir yolu olmasına rağmen, diğer varlık sınıfları için de geçerlidir. Geleneksel yatırımcılar bu stratejiyi on yıllardır borsa oynaklığı ile başa çıkmak için kullandılar. Belki de, her maaş çeki ile işvereninizin emeklilik planına katkıda bulunarak, maliyet ortalama etkisinden zaten yararlanıyorsunuz.

Ortalama maliyet etkisinin faydaları nelerdir?

Ortalama maliyet etkisi, kripto para birimlerine yatırım yapmanın etkili bir yolu olabilir. En iyi zamanı yakalamak için dikkatli olmanıza gerek yok ve bir fiyat zirvesine yakın bir yerde bilmeden bir kerelik yatırım yapma riskini almıyorsunuz.

Anahtar, uygun fiyatlı bir miktar seçmek ve varlığın fiyatından bağımsız olarak düzenli olarak yatırım yapmaktır. Bu, zaman içinde uygun bir ortalama satın alma fiyatı elde etme ve ani fiyat düşüşlerinin genel etkisini azaltma fırsatı yaratır. Ve fiyatlar düştüğünde, ortalama maliyet etkisini kullanan yatırımcılar, fiyatlar düzeldikçe getiri elde etme potansiyeli ile programlarına göre satın almaya devam edebilirler.

Ortalama maliyet etkisi ne zaman tek seferlik bir yatırımdan daha etkilidir?

Ortalama maliyet etkisi, yatırımcıların piyasaya güvenli giriş bulmalarına, uzun vadeli fiyat artışlarından yararlanmalarına ve kısa vadeli fiyat düşüşleri riskini azaltmalarına yardımcı olabilir. Ve aşağıdaki gibi durumlarda, ortalama alma etkisi, tek seferde daha büyük miktarda para yatırmaya kıyasla daha öngörülebilir getiriler sağlayabilir:

  • Zamanla değeri artabilecek bir finansal ürün satın almak. Yatırımcılar fiyatların düşmek üzere olduğunu, ancak uzun vadede toparlanacağını düşünüyorlarsa, tahmini düşüş döneminde nakit yatırım yapmak için maliyet ortalama etkisini kullanabilirler. Yatırımcılar haklıysa, varlıkları daha düşük bir fiyattan satın alarak fayda sağlayacaklardır. Ancak yatırımcılar hatalı olsalar bile, fiyat yükseldiğinde piyasaya yatırım yapmış olurlar.

  • Değişken zamanlarda spekülasyona karşı koruma. Ortalama maliyet etkisi ile yatırımcılar zaman içinde dağıtılan fiyatlara yatırım yaparlar. Bir piyasadaki fiyatlar oynak olduğunda, bu stratejinin amacı, portföydeki çarpıcı artış ve düşüşlerin ortalamasını almak ve her iki yöndeki fiyat hareketlerinden bir miktar fayda sağlamaktır.

  • Duyguların yönlendirdiği işlemleri kaçırma ve ticaret yapma korkusundan kaçınmak. Ortalama maliyet etkisi, kurallara dayalı bir yatırım yaklaşımıdır. Yeni tüccarlar genellikle duyguları ve işlemleri karıştırma hatasına düşerler. Sonuç olarak, satın alma ve satma kararları, korku veya coşku gibi psikolojik faktörlerin etkisi altında verilir. Bu faktörler, yatırımcıların portföylerini etkin bir şekilde yönetememesine neden olabilir (örneğin, bir gerileme sırasında panik satışı veya üstel büyümeyi kaçırma korkusuyla aşırı spekülasyon).

Ortalama maliyet etkisi pratikte nasıl çalışır?

Tabii ki, ortalama maliyet etkisinden yararlanan herhangi bir stratejinin başarısı hala piyasa olaylarına bağlıdır. Gösteri amacıyla, gerçek fiyatlarla örnek bir düzen üzerinden oynayalım. Giriş noktamız olarak Bitcoin fiyatının bugüne kadarki en büyük gerilemeye yaklaştığı dönemi seçiyoruz. 18 Aralık 2017’den itibaren (Bitcoin yıllık en yüksek seviyesinin hemen altındayken) her hafta Bitcoin’e 100$ yatırım yaptıysanız, toplam yatırımınız 16.300$ olacaktır.

Buna karşılık, fiyatlar zirvedeyken toplu yatırım yapmak genellikle kötü bir fikir olarak kabul edilir – ama nereden biliyorsunuz? 18 Aralık 2017’de aynı miktarda 16.300 Dolarlık yatırım yapmış olsaydınız , ilk iki yılda yaklaşık 8.000 Dolarlık bir zarara uğramış olurdunuz . Portföyünüz toparlansa da, bu süre zarfında karınızı biriktiremezdiniz (ve belki de bitcoinlerinizi endişeden zararla satmış olurdunuz).

 

Ortalama maliyet etkisi, riskten korunma ile ilgilidir: olası kayıpları sınırlamak için potansiyel kazançlarınızı azaltırsınız. Yatırımcılar için potansiyel olarak daha güvenli bir seçim olan maliyet ortalama, portföyünüzün kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından acı verici kayıplar yaşama olasılığını azaltır.
Kişisel yatırım koşullarınızı göz önünde bulundurarak Ortalama Maliyet Etkisinin sizin için doğru strateji olup olmadığını öğrenin. Yeni bir yatırım stratejisine başlamadan önce bir finans uzmanından tavsiye almak her zaman en iyisidir.
YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
8
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI