Kripto Paralarda Düşüş Nasıl Yönetilir?

Bitcoinden Büyük Düzeltme
Bitcoinden Büyük Düzeltme
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Paralarda Düşüş Döngüsünü Yönetmenin 5 Temel Kuralı..

Düşen bir piyasa sırasında kayıplarınızı nasıl en aza indirirsiniz (ve hatta bilinçli hamleler yaparsınız) 2009’daki başlangıcından bu yana, Bitcoin ve kripto para piyasaları, boğa ve ayı piyasaları olarak bilinen daha büyük devam eden trendler içinde bile, birçok büyüme ve düşüş döngüsü gördü . Şimdiye kadar her bir piyasa düşüşünü bir toparlanma ve önemli bir büyüme takip ettiği doğru olsa da, düşüş dönemleri hem deneyimli tüccarlar hem de yeni başlayan yatırımcılar için stresli ve gezinmesi zor olabilir. Burada, portföyünüzdeki değeri korumak, duygusal ticaretten kaçınmak ve daha az uyku kaybetmek için bir piyasa düşüşü sırasında takip etmek isteyebileceğiniz beş stratejiyi tartışıyoruz.

 

 

1 – FOMO ve FUD’A KANMAYIN.. 

Kripto para birimi alanındaki en son haberleri ve trendleri takip etmek çok önemlidir, ancak çok fazla bilgi kesinlikle kötü bir şey olabilir. Bu özellikle, içgüdülerinizle üstesinden gelmenin ve kötü zamanlanmış işlemler yapmanın çok kolay olduğu piyasa düşüşlerinde geçerlidir.

 • FOMO (kaybolma korkusu) ve FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) kripto alanında yaygın terimlerdir ve satın alma ve satma seçimlerimiz üzerinde çoğumuzun kabul etmek isteyeceğinden daha güçlü bir etkiye sahip olabilir.
 • FUD genellikle bazı söylentilerin, olumsuz haber makalelerinin veya belirli bir piyasa veya varlıkla ilgili endişelerini dile getiren önemli bir figürün neden olduğu olumsuz bir piyasa duyarlılığını ifade eder. Tüccarlar daha fazla fiyat düşüşü bekleyerek varlıklarını sattıklarından, bu durum fiyat üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. FOMO bunun tam tersidir, bir tüccarın olumlu fiyat hareketi veya haberleri gördükten sonra hüsnükuruntulara kapılma, bazen aya giden bir sonraki roket gemisine atlamak için aceleyle temel sinyalleri gözden kaçırma eğilimine işaret eder.

Unutmayın: Hiç kimse geleceği tahmin edemez ve tek bir kişinin tavsiyesi, kendi araştırmanızı yapmak ve kendi sonuçlarınıza ulaşmaktan daha iyi değildir. Bazı durumlarda, etkileyiciler ve yayıncılar, piyasaları belirli bir yönde manipüle etmek için FUD veya FOMO’ya neden olma konusunda kazanılmış bir çıkara sahip olabilir. Kripto para piyasalarındaki en son güncellemeleri öğrenirken, her zaman birden fazla kaynakla teyit etmeye çalışın.

 

2-NET HEDEFLERİ BELİRLEYİN, ÇEŞİTLENDİRİN VE YALNIZCA KENDİ İMKANLARINIZIN DAHİLİNDE ALIM SATIM YAPIN.. 

Belirli bir varlığa ne kadar güveniyor olursanız olun, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız. Herhangi birinin isteyeceği son şey, portföylerinin fiyatı yavaş yavaş düşerken pozitif fiyat hareketi bekleyen duygusal bir rollercoaster’a yakalanmaktır.

 • Bilgili yatırımcıların çoğu, portföylerini çeşitlendirmek için, alternatif kripto para birimlerinden borsa endeks fonlarına kadar, uzun vadeli bir dizi farklı varlık türünü elinde tutmayı tercih ediyor .
 • Sıklıkla kriptonun uyumadığı söylenir. Kripto para piyasaları oynaklıkları ile bilinir ve buna karşı koymak için kripto yatırımcıları ticaret stratejilerini ve mümkünse giriş ve çıkış noktalarını önceden belirlemelidir.
 • Mevcut her türlü bilgiye erişiminiz olsa bile, yüksek profilli bir kişiden gelen ani bir siyah kuğu olayı, hack veya tweet fiyatların düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, önceden plan yapmak ve bir tür ani kaza meydana geldiğinde kayıplarınızı azaltmak için adımlar atmak çok önemlidir.
 • Yatırımcılar , bir kripto alıcısının duygularıyla ticaret yapmaktan tamamen kaçınmasına veya grafiklere 7/24 bakmak zorunda kalmasına yardımcı olabilecek  dolar-maliyet ortalaması (düzenli aralıklarla küçük miktarlarda alım veya satım işlemi) gibi sabit stratejileri düşünebilir .

Unutmayın: Kripto para birimleri gibi değişken varlıkları tutarken kendinizi kaptırmak çok kolaydır. Ticaret, özellikle ayı piyasasında çok yüksek riskli bir faaliyet olabilir ve yatırımcılar, potansiyel kazançları elde etmekle potansiyel kayıpları en aza indirmeyi dengeleyen hedefler belirlemeyi hedeflemelidir.

 

 

3 – HODLİNG VE UZUN VADELİ DÜŞÜNME..

“Satana kadar zarar olmaz” sözü kısmen doğru olsa da, bir miktar ağırlığı var. Varlıklarınızın değeri, onları satın aldığınızdan beri düştüyse – gerçekleşmemiş zararlar olarak adlandırılırlar – ancak satın alma fiyatınızdan daha düşük bir fiyata satıldıklarında  fark edilirler.

 • Yıllar boyunca, Bitcoin uzun vadede sürekli olarak yukarı doğru bir eğilim gösterdi. Fiyatlar, geçici bir piyasa düzeltmesi veya daha uzun bir ayı piyasası nedeniyle düşse bile, tarih, kıtlık gibi ekonomik etkenler nedeniyle fiyatların eninde sonunda toparlanacağını gösteriyor . Birçok kişi, bu sınırlı kullanılabilirliğin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiyatlarının zaman içinde yükselmeye devam etmesine neden olacağına inanıyor. Yatırım zaman aralığınız daha uzunsa (haftalar veya aylar yerine yıllar), negatif fiyat hareketi geçici olarak görülebilir.
 • Bitcoin’in son on yılın belki de en başarılı ana varlığı olarak ortaya çıkmasıyla, uzun süreler boyunca elde tutmak kanıtlanmış bir strateji olmuştur.

Unutmayın: ABD gibi ülkelerde kripto paraları daha uzun süre tutmak vergilendirme açısından da faydalı olabilir. Örneğin, bir yıl veya daha uzun süre elde tutmak, kısa vadede satmaktan daha avantajlı olabilir.

 

 

4 – DİPTEN ÇIKMAYA VEYA KAR ELDE ETMEYE HAZIR OLUN. 

Kripto oynaklığından kaçınmak ve bir piyasa düşüşü sırasında kendinizi korumak için en güvenli seçeneklerden biri, değişken kripto varlıklarınızın bir kısmını daha istikrarlı varlıklara dönüştürmektir. Bu, bir yatırımcının bakiyesini “kilitlenmesine” ve risklerini ve portföylerini ve kripto para birimi boğa piyasasındaki stres seviyelerini aktif olarak yönetme ihtiyacını azaltmasına yardımcı olabilir.

 • USDC gibi stabilcoinler , değerlerini sabit bir fiyatta korumayı amaçlar ve portföyünüzün bir kısmını sabit değerli varlıklara dönüştürerek, piyasalar durgunken fiyat değişikliklerine maruz kalma riskinizi azaltırsınız.
 • Ancak, kapitülasyon adı verilen her şeyi bir kerede satmanın, piyasa aniden toparlanırsa kripto sahiplerinin kolayca kaybetmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, baskı altında kararlar almaya zorlanmadan önce , hangi düzeyde kâr ve zararla rahat edeceğinize dair bir fikrin haritasını çıkarmak çok önemlidir .

Unutmayın: Günümüzde birçok yatırımcı, zamanlama doğruysa portföylerini kademeli olarak büyütmeye yardımcı olabilecek daha büyük bir geri çekme ve geri satın alma stratejisinin bir parçası olarak istikrarlı varlıklara girip çıkmayı tercih ediyor. Yine de bu kolay değildir ve en deneyimli yatırımcılar bile giriş ve çıkışlarının zamanlamasını doğru bir şekilde yapamamaktadır. (Yine, birçok yatırımcı için dolar maliyeti ortalaması, piyasayı zamanlamaya çalışmaktan bile kaçınmanın iyi bir yolu olabilir.)

 

5 – FIRSATLARI GÖRÜN… 

Kripto piyasaları düştüğünde bile, nereye bakacağınızı biliyorsanız fırsatlar vardır. Diğerlerinin karanlık ve soğuk bir kripto kışı gördüğü yerde, keskin yatırımcılar favori varlıklarını indirimli olarak almak ve kâr etmek için yeni bir fırsat penceresi görüyor.

 • “Düşüşü satın almak”, piyasaya girmek veya pozisyonlarını artırmak için önceki kazançlarından fiyatlandığını hisseden tüccarlar için popüler bir yoldur.
 • Düşüş trendinde bile, piyasa dalgalandıkça küçük zirveler ve vadiler olacaktır. Teknik analiz becerilerini tazeleyen tüccarlar, bu kısa vadeli hareketleri tahmin etmek için bu bilgiyi kullanarak ve kısa vadeli dipleri alıp yüksekleri satarak bunlardan faydalanarak burada fayda sağlayabilirler.
 • Açığa satış veya bir varlığın değerinin düşeceği üzerine bahse girmek de düşüşler sırasında kâr elde etmek için iyi bir strateji olabilir.
 • Stake etme ve DeFi verim çiftçiliği gibi faaliyetler , getirileri dengelemeye yardımcı olabilir ve ayı piyasasında veya düşüş trendinde bile gerçek kripto bakiyenizin her zaman büyümesini sağlamak için destek sağlayabilir.  Bir varlığın sonunda daha değerli olacağına inanıyorsanız, piyasalar ister yukarı ister aşağı olsun, dolar maliyeti ortalaması işe yarar! Aslında, düşüş döngüleri sırasında dolarınız için daha fazla kripto alırsınız.

 

Bitcoin ve Altcoin güncel grafik analiz, yorum ve hedef fiyatları için YouTube kanalım olan KRİPTO COİN ÇARŞISINI ziyaret edebilirsiniz.

YASAL UYARI !!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kripto Coin Carsisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

KRİPTO COİN ÇARŞISI